Tržby v maloobchode sa v septembri zvýšili medziročne o 4,3 percenta

Rast tržieb bol ovplyvnený nízkou porovnávacou základňou v minulom roku, keď prepočet do stálych cien ovplyvňovala vysoká inflácia.

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP Ilustračná snímka. Foto: TASR

Tržby v maloobchode rástli v septembri 2024 rýchlejším tempom a medziročne sa zvýšili o 4,3 percenta. Tržby v septembri medzimesačne vzrástli v maloobchode o 1 percento. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Medziročne vyššie tržby v stálych cenách malo až sedem z deviatich zložiek maloobchodu. Pozitívny výsledok celého odvetvia najvýraznejšie podporil zásielkový predaj (predaj mimo predajní, stánkov a trhov) s viac ako tretinovým medziročným nárastom tržieb.

Zdroj : Štatistický úrad
Zdroj: Štatistický úrad SR

Tržby navýšili aj podielovo najvýznamnejšie hyper- a supermarkety (nešpecializované predajne) o 6,1 percenta, darilo sa im najlepšie od začiatku roka. Priaznivý výsledok zaznamenali aj špecializované predajne, napr. obuvi, textilu, drogérie či lekárne s rastom tržieb o 4,4 percenta.

Z podielovo menších zložiek dvojciferne narástli tržby špecializovanému predaju potravín, nápojov a tabaku a tiež najmenšej zložke predaju v stánkoch a trhoch.

Naopak, v porovnaní s minulým rokom pokles tržieb naďalej evidoval predaj pohonných látok. Tržby klesli o 5 percent aj špecializovaným predajniam tovaru pre kultúru a rekreáciu.

Tržby po sezónnom očistení v septembri medzimesačne rástli vo veľkoobchode o 3,7 percenta a v maloobchode o 1 percento. Poklesli v predaji a oprave motorových vozidiel o 0,7 percenta, v ubytovaní až o 18,4 percenta a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 2,1 percenta.

V súhrne za deväť mesiacov roka 2024 tržby medziročne rástli v maloobchode o 3,7 percenta a v ubytovaní o 2,1 percenta.

(tasr)


Transakčná daň zamáva cenami na Slovensku. Poľnohospodári aj veľké spoločnosti upozorňujú na to, že táto daň spôsobí špirálu, ktorá bude mať za následok zdražovanie tovaru a služieb. Ak bolo na Slovensku draho, tak teraz bude…
Prejsť na článok