Taliansko: Zákon o zákaze náhradného materstva v zahraničí nadobudne účinnosť

Zákaz surogátneho (náhradného) materstva minulý mesiac schválil parlament.

Asi 50 párov, ktoré takýmto spôsobom chceli riešiť svoju neplodnosť, sa mu odmieta podriadiť. Niektoré ustanovenia zákona kritizovala aj časť talianskych lekárov.

Náhradné materstvo motivované finančným ziskom je v Taliansku zakázané od roku 2004. Táto prax je nezákonná aj v ďalších európskych krajinách krajín. Nový zákon sa zameriava na talianske páry, ktoré chcú náhradné materstvo využiť v zahraničí, za čo hrozia až dva roky väzenia a pokuty do jedného milióna eur.

Obľúbenými destináciami dojednania o náhradnom materstve sú napríklad Ukrajina a Gruzínsko. Podľa odhadov má záujem o náhradné matky v zahraničí asi 250 talianskych párov, väčšinou heterosexuálnych.

Pravicová koalícia premiérky Giorgie Meloniovej obhajovala nový zákon s odvolaním sa na ochranu tradičných rodinných hodnôt.

Lekári kritizovali jeho ustanovenie, ktoré im ukladá povinnosť nahlásiť prípady náhradného materstva úradom.

(tasr, afp)


Nadchádzajúca jar má priniesť novinku v podobe štátnych dlhopisov pre občanov. Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity uzavrela dohodu s piatimi bankami pôsobiacimi na Slovensku, ktoré ich budú predávať.
Prejsť na článok
BIVIO poskytuje pracovné príležitosti pre ľudí so zdravotným postihnutím a ponúka im priestor na získavanie pracovných skúseností priamo v hotelovom prostredí. Sociálny podnik prevádzkuje tri rôzne prevádzky: hotel, reštauráciu a práčovňu. V súčasnosti zamestnávajú viac…
Prejsť na článok