Hokej v Michalovciach: Pripravte sa na prekvapenie sezóny
Pandémia koronavírusu zaskočila aj hokejovú extraligu. Súťaž sa prvýkrát neodohrala a nespoznala svojho majstra. Pokračujúca neistota prehĺbila finančné problémy a tie prekresľujú hokejovú mapu Slovenska. V Košiciach a Banskej Bystrici výrazne osekali rozpočty, predaj Slovana sa nekonečne naťahoval, čo na hráčskom trhu využili najmä v Michalovciach.
Zdvíhate obočie? Že Michalovce a hokej? Má to svoju logiku: Finančne stabilizovaný klub, ktorého ekonomika podľa slov prezidenta klubu Martina Burinského stojí na vyše stovke menších sponzorov, sa počas leta posilnil zrejme na svoju najúspešnejšiu sezónu v histórii.
Ta hokejová sa v Michalovciach píše od roku 1974, keď vojenský klub nastúpil na novom, ešte nekrytom štadióne v 1. hokejovej divízii, neskôr premenovanej na 2. slovenskú národnú hokejovú ligu. Medzi najväčšie osobnosti klubu patria bezpochyby Peter Pinďár a Richard Šechný, ktorých dresy visia pod stropom rekonštruovaného štadióna so štvortisícovou kapacitou. Odchovancom klubu je aj Kristián Kudroč, ktorý si pripísal 26 štartov v NHL a pôsobil vo Fínsku, Švédsku a Rusku.
Barážovú smolu prelomili michalovské líšky v sezóne 2018/2019, keď v siedmom zápase série zvíťazili na pôde favorizovaného extraligistu zo Žiliny, ktorého poslali o súťaž nižšie. Dobre doplnený káder pod vedením trénera Mira Chudého obsadil v nováčikovskej sezóne v základnej časti siedme miesto.
Vrcholový hokej sa tým definitívne dostal do najvýchodnejšej časti Slovenska. A plným právom, je na to dobrý dôvod. Zemplínske mesto zažilo hokejový ošiaľ a štvortisícové hľadisko často kapacitne nepostačovalo. Mnohí ho pasovali za čierneho koňa nakoniec neodohraného play-off.
S jedlom rastie chuť, platí zatiaľ v hokejových Michalovciach. Cítiť to bolo najmä na predsezónnom love líšok, ako miestnych nazývajú. Tie sa zamerali najmä na košiar banskobystrických baranov, teda trojnásobného majstra a víťaza základnej časti uplynulej sezóny, ktorá sa pre COVID-19 nedohrala.
Najprv získali asistenta trénera Ivana Droppu, ktorý bol pri všetkých bystrických úspechoch a postupne za ním prišli do obrany Mihálik a Southorn, do útoku Bartánus, Hickmott, Šoltés, Češík, či Mlynarovič (kmeňový háč Popradu). Celkovo tak len z Bystrice prišlo do kádra 67 gólov a 105 asistencií z minulej sezóny. Neboli to však jediné úlovky.
Z Košíc prišli Repe, Zeleňák a bránkár Škorvánek, zo Slovana získali Matouška a z juniorky Jokeritu sa vrátil talentovaný odchovanec Regenda. Výpočet stále nie je konečný. Brankárska rošáda so Zvolenom priviedla do kádra Tomeka, z Popradu prišiel ofenzívny líder Takáč, z Trenčína obránca McCormack.
Vlna príchodov si automaticky vyžiadala aj uvoľnenie priestoru a Michalovce opustili viaceré opory, ktoré sa podieľali aj na postupe medzi elitu. Do Spišskej Novej Vsi odišli Hančák, Hvila, Surák, do Žiliny Linet a Safareleyev. V extralige narazíme na Šimuna, Štraucha, Giľáka, Trenčana, Hamráčka, či Mesikämmena.
Z výpočtu je zrejmé, že i pri tlmených emóciách takto nabitý káder, doplnený o staré známe tváre ako Lalancette, Korhonen, Mašlonka, Ventelä či Chalupa, nemôže mať iné ambície, ako boje v záverečných sériách play-off. Vyvážený káder s množstvom skúsenosti, tvrdosti a mohutnou ofenzívnou silou však musí dať odpoveď na otázku, či v sebe nájde aj michalovské srdiečko. K najvyšším ambíciám budú potrebovať výkony nad rámec svojich doterajších štandardov od brankárskeho dua Tomek-Škorvánek. Vyhnúť sa bude treba aj stratám bodov v zdanlivo už rozhodnutých zápasoch, ako tomu bolo naposledy s Košicami.
Toto všetko je však v možnostiach skúsených trénerov Chudý-Droppa. Po šiestich zápasoch tabuľky Tipos extraligy ohlodanej Covidom-19 patrí michalovským líškam prvé miesto, majú tiež najlepší útok v extralige. No lov sa zjavne ešte len začína.