Súdna rada chce podávať disciplinárne návrhy proti sudcom ako kolektívny orgán

Legislatívnu zmenu predloží predsedníčka Súdnej rady ministrovi spravodlivosti Borisovi Suskovi (Smer).

Vo¾ba novej predsedníèky Súdnej rady SR Predsedníčka Súdnej rady SR Marcela Kosová. Foto: Pavol Zachar/TASR

Súdna rada sa na rozhodnutí, že chce kompetenciu podávania disciplinárnych návrhov proti sudcom ako kolektívny orgán, uzniesla na utorkovom zasadnutí. V súčasnosti týmto oprávnením disponuje predseda Súdnej rady.

Predsedníčka Súdnej rady Marcela Kosová, ktorá návrh predložila, ho odôvodnila napríklad tým, že Súdna rada rozhoduje o ostatných veciach ako kolektívny orgán, preto nevidí dôvod ponechať kompetenciu len na predsedu Súdnej rady. Je tiež presvedčená, že predseda Súdnej rady by nemal mať príliš veľa samostatných kompetencií mimo Súdnej rady ako celku.

„Som presvedčená, aj budem presvedčená, že ak máme kolektívny orgán, koncentrácia moci v jednom človeku z tohto orgánu nikdy neveští nič dobré. Je dôležité, aj keď si pozriete zákon, prioritne predseda alebo predsedníčka Súdnej rady má riadiť a organizovať jej činnosť a nie mať extra veľa samostatných kompetencií mimo toho kolektívneho orgánu,“ konštatovala Kosová.

Rovnako argumentovala aj tým, že právomoc sa preniesla na predsedu v čase, keď disciplinárne senáty pracovali pod Súdnou radou. „Keďže sa medzičasom zmenila právna úprava a disciplinárne súdnictvo patrí pod Najvyšší správny súd, tak si myslím, že je dôležité, aby to opäť bolo v rukách celej Súdnej rady ako kolektívneho orgánu,“ zhrnula predsedníčka súdnej rady.

(tasr)


Okrem nezávideniahodného stavu verejných financií, ku ktorému sa Slovensko dopracovalo za posledné roky, sa vynárajú aj ďalšie nedostatky spojené primárne s predchádzajúcim vedením krajiny. Konštatuje to súčasná šéfka rezortu hospodárstva Denisa Saková na margo výsledkov…
Prejsť na článok