V Baltskom mori poškodili dva optické káble. Fínsko vyšetruje, či ide o úmysel

Okrem optického podmorského kábla medzi Fínskom a Nemeckom bol v Baltskom mori poškodený aj kábel medzi Litvou a Švédskom.

V Baltskom mori sa zrazili dve nákladne lode Baltské more. Foto: TASR/AP

Litovská spoločnosť Telia Lietuva, ktorá je súčasťou švédskej firmy Telia, uviedla, že 218-kilometrový kábel zabezpečujúci internetové spojenie medzi Litvou a švédskym ostrovom Gotland prestal fungovať už v nedeľu okolo 09.00 h.

Podľa technologického manažéra Telie Andriusa Šemeškevičiusa bol kábel pomerne starý a už predtým sa na ňom vyskytli poruchy. Kábel má tri páry vlákien a v dôsledku incidentu sa šírka prenosového pásma internetu znížila o tretinu.

V pondelok okolo 03.00 h prestal fungovať aj 1173-kilometrový kábel C-Lion1 spájajúci fínsku metropolu Helsinki s nemeckým prístavným mestom Rostock, uviedla v pondelok fínska štátna telekomunikačná spoločnosť Cinia. Príčina výpadku nie je známa. Tento kábel uviedli do prevádzky v roku 2016 a doteraz fungoval bez poruchy.

Cinia predpokladá, že kábel sa pretrhol pôsobením vonkajšieho vplyvu, napríklad kotvou alebo vlečnou sieťou, v švédskych vodách mimo rušných námorných trás. Nemecké a fínske ministerstvá zahraničných vecí vyjadrili znepokojenie nad poškodením káblov. Minulý rok bol poškodený plynovod Balticconnector a niekoľko telekomunikačných káblov, pričom vyšetrovanie ukázalo, že škody spôsobila čínska kontajnerová loď, no nezistili, či išlo o náhodu alebo úmysel.

V septembri 2022 poškodili výbuchy v Baltskom mori plynovody Nord Stream 1 a 2 spájajúce Rusko s Nemeckom. Nemecké úrady prípad naďalej vyšetrujú.

(tasr)


Okrem nezávideniahodného stavu verejných financií, ku ktorému sa Slovensko dopracovalo za posledné roky, sa vynárajú aj ďalšie nedostatky spojené primárne s predchádzajúcim vedením krajiny. Konštatuje to súčasná šéfka rezortu hospodárstva Denisa Saková na margo výsledkov…
Prejsť na článok