Peking uvádza, že je v tomto konflikte neutrálny, no západné vlády tvrdia, že diplomatická a ekonomická podpora Číny pomáha Rusku pokračovať vo vojne.
„Zavádzame ďalšie sankcie proti Iránu a dávame to jasne najavo aj v súvislosti s čínskou dronovou pomocou, pretože aj to musí a bude mať následky,“ povedala šéfka nemeckej diplomacie Annalena Baerbocková v Bruseli počas zasadnutia ministrov zahraničných vecí členských štátov Európskej únie.
Spojené štáty podľa agentúry AFP pre takéto obvinenia v októbri uvalili sankcie na čínske a ruské firmy.
Ministri mali na programe posúdenie spravodajských informácií o tom, že firmy sídliace v Číne sú spojené s výrobou dronov nasadzovaných Ruskom vo vojne proti Ukrajine. Sankcie USA sa týkajú dvoch čínskych a jednej ruskej spoločnosti, ktoré sa údajne podieľajú na vývoji a produkcii ruského dronu Garpija s dlhým doletom. Peking obvinenia odmieta.
Šéf talianskej diplomacie Antonio Tajani pred stretnutím v Bruseli povedal, že je dôležité vyslať Číne signál, aby neeskalovala situáciu. Posielanie dronov do Ruska by bolo „veľkou chybou“, zdôraznil Tajani, ktorý tento mesiac navštívi Peking. Čína a Rusko sa zbližujú, odkedy Moskva v roku 2022 spustila inváziu na Ukrajinu.
(tasr)