Nemenovaný zdroj z prostredia americkej administratívy to povedal agentúre Reuters, podľa ktorej môžu tieto míny spomaliť postup Ruska na východe Ukrajiny, najmä ak sa použijú spolu s inou muníciou dodanou Spojenými štátmi.
Spojené štáty očakávajú, že Ukrajina použije protipechotné nášľapné míny na svojom území. Zaviazala sa však, že ich nepoužije v oblastiach obývaných civilistami – svojimi vlastnými občanmi, priblížil zdroj agentúry Reuters.
Informáciu o poskytnutí mín zo strany USA zverejnil ako prvý americký denník Washington Post.
Spojené štáty poskytujú Ukrajine protitankové míny počas celej vojny s Ruskom. Cieľom odobrenia dodávky aj protipechotných mín je otupiť postup ruských pozemných síl, dodal citovaný zdroj Reutersu.
Americké míny sa od tých ruských líšia tým, že majú danú životnosť; po uplynutí vopred stanoveného času sa tak stávajú neúčinnými, priblížil ďalej zdroj z administratívy USA. Dodal, že na ich odpálenie je potrebná batéria, po ktorej vybití nevybuchnú.
Americké médiá len v nedeľu informovali, Biden povolil Kyjevu útočiť americkými raketami dlhého doletu na vojenské ciele hlboko v ruskom vnútrozemí. Podľa Moskvy útočil Kyjev týmito strelami prvýkrát na Rusko v noci na utorok.
(tasr, reuters)