Kaliňák: Slovensko použitie rakiet dlhého doletu Ukrajinou nepodporuje, vtiahne to EÚ a NATO do konfliktu

Po skončení utorkového zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci a obranu v Bruseli minister obrany Robert Kaliňák (Smer) potvrdil, že Ukrajina bola hlavnou témou rokovaní.

Na snímke minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD) počas tlačovej konferencie, ktorá sa konala po návšteve hlavného veliteľa Ozbrojených síl SR a prezidenta SR Petra Pellegriniho na pôde ministerstva obrany v Bratislave v stredu 24. júla 2024. Foto: Jakub Kotian/TASR Robert Kaliňák. Foto: Jakub Kotian/TASR

Kaliňák zopakoval stanovisko, že Slovensko nepodporuje povolenie používania rakiet dlhého doletu na ciele v Rusku.

„Myslíme si, že by to dramaticky eskalovalo napätie a predovšetkým by to vtiahlo krajiny EÚ alebo NATO do konfliktu. Preto to vnímame ako problém,“ vysvetlil.

Na otázku, či si ministri pripomenuli tisíc dní ruskej agresie voči Ukrajine, Kaliňák povedal, že bolo veľa vyhlásení k tomu, aby Ukrajina vyhrala.

„Keby začali rokovania koncom roku 2022, keď sa Ukrajine podarilo získať späť Cherson a Charkov, tak žiadnych tisíc dní vojny by nebolo. Tam sa mal vytvoriť tlak EÚ. Keď sa konflikt rozhorel a hlavne dnes, keď sa ukazuje, že situácia na bojisku je ťažká, máme horšie karty ako Rusko. Reaguje sa na to ťažšie,“ skonštatoval. A odkázal, že najdôležitejšie je zabrániť, aby sa krajiny NATO zapojili do tohto konfliktu.

Ďalšou témou, na ktorú upozornil, je odblokovanie Európskeho mierového nástroja (EPF), kde Maďarsko zdržiava prevod 6,6 miliardy eur v prospech Ukrajiny. Kaliňák povedal, že je dôležité, aby sa s Maďarskom diskutovalo. Dodal, že nový model, o ktorom sa diskutuje, „nie je pre nás až taký zaujímavý a výhodný“.

Predstavitelia EÚ v rámci reformy EPF chcú, aby sa finančné príspevky stali dobrovoľnými a nie povinnými ako teraz, keď každé rozhodnutie musí byť schválené jednomyseľne. Nový model by pomohol obísť maďarské veto na vojenskú pomoc Ukrajine.

„Európska komisia vie, ako diskutovať z Maďarskom a prečo sú tie dôvody také, aké sú. Len diskusiou to vieme vyriešiť, nie výzvami na rôznych typoch zasadaní,“ odkázal.

Kaliňák upozornil na potrebu investícií do obranného priemyslu EÚ a jeho posilnenia, aby Únia v krízových situáciách nebola závislá od vonkajších dodávok. Navrhol jasné rozdelenie financií medzi veľké obranné spoločnosti a menšie firmy, ktoré vyvíjajú nové zbraňové systémy. Upozornil, že Slovenský obranný priemysel má silné výrobné kapacity, čo by mohlo vytvoriť nové pracovné miesta a podporiť ekonomiku. Kaliňák zdôraznil potrebu jasných pravidiel na úrovni EÚ na zabezpečenie sebestačnosti v obrane.

(tasr)


Bude to hotová Sodoma a Gomora. Doslova peklo čaká na motoristov počas opravy poškodeného potrubia na hlavnej križovatke v centre Nitry. Vodári chcú potrubie opraviť v dvoch etapách, pričom tá prvá je naplánovaná na obdobie…
Prejsť na článok
Štandard sa v polovici júna 2024 venoval téme úľov na streche košického magistrátu. Tie si tam bez výberového konania umiestnil primátor Polaček. Na jeho hlavu sa zniesla vlna kritiky nielen od mestských poslancov, ale aj…
Prejsť na článok
Okrem nezávideniahodného stavu verejných financií, ku ktorému sa Slovensko dopracovalo za posledné roky, sa vynárajú aj ďalšie nedostatky spojené primárne s predchádzajúcim vedením krajiny. Konštatuje to súčasná šéfka rezortu hospodárstva Denisa Saková na margo výsledkov…
Prejsť na článok