Výstavba nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach by mala priniesť veľa výhod

Ďalší jadrový zdroj má podporiť stabilitu dodávok energie na Slovensku a v Európe, pričom pomôže aj pri dekarbonizácii a klimatických cieľoch EÚ.

Chladiace veže jadrovej elektrárne V2 v Jaslovských Bohuniciach. Foto: TASR/Lukáš Grinaj Chladiace veže jadrovej elektrárne V2 v Jaslovských Bohuniciach. Ilustračný obrázok. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Výstavba nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach má zabezpečiť stabilný a spoľahlivý zdroj elektriny, znížiť riziko výkyvov v dodávkach energie a podporiť energetickú bezpečnosť Slovenska a okolitých krajín. Vyplýva to z návrhu na postup prípravy a výstavby nového jadrového zdroja, ktorý schválila vláda.

„V prípade nerealizácie výstavby nového jadrového zdroja by bola táto bezpečnosť priamo ohrozená, pretože sa predpokladá, že do roku 2040 môže dopyt po elektrickej energii v Slovenskej republike vzrásť na dvojnásobok,“ vyplýva z materiálu predloženého Ministerstvom hospodárstva (MH) SR.

V materiáli sa uvádza, že takýto nárast by mohol spôsobiť nedostatok výrobnej kapacity na pokrytie domácej spotreby. Tento predpoklad je podporený aj potrebou vyradiť neudržateľné energetické zdroje a tie, ktoré čoskoro dosiahnu koniec svojej životnosti.

Dôležitú úlohu by mala výstavba nového jadrového zdroja zohrať aj v súvislosti s dekarbonizáciou a klimatickou neutralitou. Jadrová energia pritom predstavuje bezemisný a spoľahlivý zdroj, ktorý pomáha vyrovnávať výkyvy v dodávkach z obnoviteľných zdrojov závislých na počasí, doplnil rezort hospodárstva.

Jadro má významný podiel na energetickom mixe SR, kde by sa malo 85 percent vyrobenej elektriny produkovať z nízkouhlíkových zdrojov, pričom jadrová energia by mala predstavovať viac ako 61 percent z tohto podielu.

Nový jadrový zdroj na Slovensku by mal taktiež prispieť k energetickej integrácii v rámci jednotného európskeho energetického trhu, čím by sa mala zvýšiť energetická bezpečnosť celej Európskej únie a podporiť znižovanie emisií oxidu uhličitého (CO2) na úrovni celej Európy.

„Takéto projekty sú nevyhnutné na to, aby Európska únia splnila svoje ciele v oblasti klimatických zmien a súčasne si udržala konkurenčnú výhodu v oblasti čistej energie,“ špecifikovalo MH v predloženom materiáli.

(tasr)


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
BIVO vytvára priestor aj pre ďalších ľudí s mentálnym postihnutím, ktorí sa zaúčajú na reálnych pracovných miestach a získavajú praktické zručnosti. Tento aspekt sociálneho podniku spočíva v tom, že zamestnanci, ktorí dosiahnu potrebnú úroveň zručností,…
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok