Násilnosti v hlavnom meste Haiti si za posledný týždeň vyžiadali 150 obetí

Násilie v hlavnom meste sa zintenzívnilo od 11. novembra, keďže gangy sa usilujú získať úplnú kontrolu nad Port-au-Prince.

Haiti_Gang_Violence902007089020 Policajt stojí pri horiacich pneumatikách, ktoré zapálili miestni obyvatelia, aby odradili členov gangov od vstupu do ich štvrte v haitskej metropole Port-au-Prince v utorok 19. novembra 2024. Foto: TASR/AP

Najmenej 150 ľudí zahynulo za uplynulý týždeň v haitskej metropole Port-au-Prince v dôsledku rastúceho násilia v meste, z ktorého približne 80 percent kontrolujú ozbrojené gangy. Počet obetí na Haiti sa tak v tomto roku zvýšil na viac ako 4500, oznámil v stredu vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk.

„Najnovší vzostup násilia v hlavnom meste Haiti je predzvesťou ešte horších udalostí,“ varoval Türk a dodal, že násilie gangov sa musí okamžite zastaviť. Pri násilnostiach podľa komisára utrpelo zranenia 92 ľudí a približne 20-tisíc muselo opustiť svoje domovy. Odhaduje sa, že v celej krajine je v súčasnosti vnútorne vysídlených 700-tisíc ľudí, z toho polovica detí.

Okrem toho „približne štyri milióny obyvateľov Port-au-Prince sú prakticky rukojemníkmi, pretože gangy teraz kontrolujú všetky hlavné cesty do hlavného mesta a z neho,“ priblížil Türk.

Násilie v hlavnom meste sa zintenzívnilo od 11. novembra, keďže gangy sa usilujú získať úplnú kontrolu nad Port-au-Prince.

Podľa Türka bolo najmenej 55 percent úmrtí pri súbežných a zjavne koordinovaných útokoch v hlavnom meste výsledkom prestrelky medzi členmi gangov a políciou.

Upozornil tiež na správy o náraste počtu prípadov masového lynčovania. Úrady v utorok oznámili, že počas noci polícia a skupiny občianskej sebaobrany zabili 28 členov gangov v hlavnom meste.

Obyvatelia Port-au-Prince minulý rok ukameňovali a zaživa upálili 12 domnelých členov gangov, píše AFP.

Türk tiež varoval, že „nekonečné násilie a rozšírená neistota prehlbujú hrozivú humanitárnu krízu v krajine vrátane dôsledkov vážneho nedostatku potravín a vody a šírenia infekčných chorôb“.

Medzinárodná humanitárna organizácia Lekári bez hraníc (MSF) v utorok oznámila, že musela z dôvodu eskalácie násilia a vyhrážok jej zamestnancom zo strany miestnej polície pozastaviť svoju činnosť v haitskom hlavnom meste a v jeho širšej metropolitnej oblasti.

(tasr)


Niektorí hendikepovaní sa mi ozvú priamo s myšlienkou, že už nevládzu a chcú si vziať život, opisuje psychologička Erika Mezzeyová. Volať vtedy políciu nemá zmysel, oveľa dôležitejšia je komunikácia s daným človekom a úprimný záujem…
Prejsť na článok