Ivermektín: Povolenie na jeden liek vypršalo, nelegálne zásielky zastavujú colníci

V lekárňach bude od štvrtka o jedno liečivo s účinnou látkou ivermektín menej. Nemocniční lekári tvrdia, že pri liečbe covidu neúčinkuje, ambulantní im oponujú.

Ilustračný obrázok. Foto: TASR/AP Ilustračný obrázok. Foto: TASR/AP

Počas druhej vlny polarizoval Slovensko liek ivermektín. Pre niektorých lekárov zázračný liek, pre iných zbytočný risk.

Za jeho použitie sa u nás zasadzoval napríklad anesteziológ Jozef Firment z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Pre ministerstvo vypracoval dokument Zásady a odporúčania pre diagnostiku a liečbu pacientov s COVID-19, kde ivermektín spomína v poslednom bode.

Za liek sa prihováral aj hlavný odborník na infektológiu Ivan Schréter. Ministerstvo požiadal o skupinové povolenie používania neregistrovaného lieku pre potreby zdravotníckych zariadení na Slovensku.

Definitívne rozhodnutie padlo 26. januára. Ivermektín získal povolenie na terapeutické použitie neregistrovaného lieku. Stal sa dostupným v lekárňach, ale len na predpis. Kauza okolo lieku sa prehlbuje a pribúdajú informácie, ktoré kladú pred správnosť jeho použitia pri liečbe covidu otáznik.

Falošná štúdia, vymyslení pacienti a neexistujúce dátumy

Robustná egyptská štúdia, ktorá potvrdzovala účinnosť a bezpečnosť ivermektínu, sa ukázala ako vymyslená. Malo ísť o randomizovanú a dvojito zaslepenú štúdiu, pri ktorej polovica pacientov dostáva liek a druhá polovica placebo, pričom ani lekár, ani pacienti nevedeli, ktorá skupina je kontrolná.

Viedol ju lekár Ahmed Elgazzar z egyptskej univerzity Benha. V skupine, ktorá užívala ivermektín, mala klesnúť úmrtnosť na covid o 90 percent. Študent medicíny v Londýne Jack Lawrence však v štúdii našiel viacero nezrovnalostí. Vysvitlo, že niektoré časti vyzerajú ako plagiát z viacerých stránok o covide, inde bol skomolený názov vírusovej pneumónie, medzi pacientmi sa našli aj takí, čo nespĺňali vekový limit či opustili nemocnicu v deň, ktorý neexistuje v kalendári.

Univerzita ani lekár na dodatočné otázky neodpovedali a nezrovnalosti nevysvetlili. Webová stránka Research Square, kde sa publikujú pre-printy rôznych štúdií, stiahla Elgazzarovu štúdiu 14. júla. Keďže tá tak pozitívne hovorila o účinkoch lieku, mohlo to podľa niektorých odborníkov ovplyvniť výsledky dvoch metaanalýz, ktoré skúmali dosahy ivermektínu na liečbu ochorenia COVID-19.

Na liečbu covidu pritom ivermektín neodporúča Európska lieková agentúra ani jeden z jeho výrobcov Merck.

Na Slovensku ním liečia ambulantní lekári

Platnosť prvého povolenia na terapeutické použitie lieku s účinnou látkou ivermektín vypršala dnes – 26. júla. Rezort zdravotníctva toto povolenie predĺžiť nemieni.

„Keďže platnosť niektorých povolení na ivermektín (Iverzine, Ermetin, Covimectin-12) je do 8. septembra 2021, v prípade požiadavky hlavného odborníka pre infektológiu a prípadnej zhoršenej epidemiologickej situácie, MZ [ministerstvo zdravotníctva] SR na základe žiadosti prehodnotí vydanie nového povolenie na terapeutické použitie daného lieku,“ povedala Štandardu Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.

Štandard v tejto veci oslovil aj Ivana Schrétera, ktorý túto žiadosť formuloval. Do uzávierky tohto článku na otázky neodpovedal. Úplný zákaz ivermektínu by sa zrejme nepozdával všetkým. Niektorí ambulantní lekári ho používajú pri liečbe covid pacientov. Patrí medzi nich aj všeobecná doktorka pre dospelých Etela Janeková z bratislavskej Petržalky.

Tá tvrdí, že ním doposiaľ vyliečila 188 pacientov, z toho 67 malo mať ťažký priebeh covidu, a preto im poskytla aj vysokomolekulový heparín. Lekári z nemocníc sa čudujú, ako mohla v ambulancii liečiť ťažký priebeh infekcie, keďže ten si vyžaduje hospitalizáciu a kokteil liekov.

„Pandémia by nemala u lekárov vyvolávať emócie, treba k tomu pristupovať racionálne. Choroba tu je, pacient sa nemá dobre, treba ho liečiť. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaraďuje ivermektín medzi esenciálne lieky, ktoré majú veľmi dobrý bezpečnostný profil, čiže nevidím dôvod obávať sa podávania ivermektínu,“ povedala Janeková v televízii TA3.

Jedným z argumentov proti používaniu liečiva bolo, že proti covidu účinkoval v skúmavke v laboratóriu len pri dávkach, ktoré prevyšujú povolené množstvá pre ľudí. Janeková uviedla, že pri liečbe nepoužíva dávky, ktoré by prevyšovali povolené množstvo a liek preto nemá nežiaduce účinky.

Pacientom vraj robila dva typy pečeňových testov a po liečbe nemali zhoršené výsledky. Ivermektín plánuje využívať aj pri pacientoch s delta variantom, avšak len ako podporný liek. Doposiaľ mala v ambulancii dva takéto prípady. Podľa jej slov si vyžiadali kombinovanú liečbu, keďže zápal pľúc aj príznaky sa u nich objavili oveľa skôr a vo väčšej sile.

V slovenských nemocniciach nepomohol

Iný názor majú lekári z nemocníc, kde sa dostávajú najťažší covidoví pacienti.

„Ivermektín je v liečbe covidu pre nás lekárov na ARO úplne nepodstatný liek a nemáme s ním pozitívne skúsenosti. Sú tu iné lieky, ktoré pomáhajú a ktoré si zasluhujú našu pozornosť,“ opisuje skúsenosti Jakub Hložník, primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda v Petržalke.

Na žiadosť príbuzných podávali ivermektín v ich nemocnici pacientom na JIS, ako aj tým na covidovom ARO, avšak bez výsledku. Rovnaké skúsenosti majú podľa neho kolegovia z iných nemocníc. Na oddelení im počas jarnej vlny končili aj ľudia, ktorí ivermektín užívali doma. Neúčinkoval.

Lekár upozorňuje, že ešte stále nemáme kauzálny liek. Nemyslí si preto, že ivermektín dokáže zastaviť pandémiu. Nádej vidí v očkovaní, ktoré je prevenciou pred ťažkým priebehom ochorenia COVID-19, ako aj úmrtím naň.

Zaujímavosťou je, že rovnaký názor zastáva aj lekár Paul Marik. Ten je zakladateľom aliancie FLCCC, ktorá od marca 2020 vyvíja liečebné protokoly pre COVID-19, často sa na ňu odvolávajú ľudia odmietajúci štepenie a tí, čo chcú pandémiu koronavírusu riešiť liečbou pacientov, a nie vakcínovou prevenciou.

Marik v januári uviedol, že ho mrzí, ak sa jeho odporúčania ivermektínu prezentujú ako oslabenie potreby očkovať. „To je úplný nezmysel,“ povedal. „Včera som bol očkovaný a myslím si, že toto je iba premostenie k očkovaniu.“ Podľa Marika povedie pravdepodobne pomalé tempo očkovania a váhavosť k tomu, že svet sa bude s ochorením COVID-19 vyrovnávať ešte dlho.

Záujem oň stále je, ľudia ho zháňajú aj ilegálne

Na jar sa niektorí ľudia pokúšali dostať k ivermektínu aj ilegálne. Množili sa jeho objednávky na AliExpress, ako i dodávky, ktoré zadržali colníci vo viacerých krajoch. V niektorých prípadoch pritom ide o veterinárne lieky, ktoré nie sú určené pre ľudí. Zdá sa, že ani lekársky predpis na úplnú zmenu nestačí a ľudia si ho stále objednávajú po vlastnej osi.

„Finančná správa aj v tomto období eviduje zásielky s obsahom dávok lieku ivermektín. Môžeme však uviesť, že v súčasnosti ide o podstatne menší počet, aký Finančná správa zaznamenala pred niekoľkými mesiacmi,“ skonštatovala Drahomíra Adamčíková z Finančného riaditeľstva SR.

Úplný zákaz lieku teda nie je aspoň nasledujúci mesiac na programe dňa. Podľa lekárov je správne ponechať liek na lekársky predpis. „Vzhľadom na to, že je liečba toľko kritizovaná, mala by byť riadená lekárom,“ povedala Janeková.

„Je to určite lepšie, ako by si ho mali ľudia zháňať nejako pokútne od priekupníkov či brať veterinárne preparáty ivermektínu. Samozrejme, ak sa nájde lekár, ktorý im ho na covid predpíše. A okrem toho by to vyvolalo hystériu, že za ,zákazom ivermektínu je nejaká farmaceutická loby,“ myslí si Hložník.