|   2025-11-01 10:57:00

SNS žiada ministra Šaška, aby upustil od zákazu elektronických cigariet

Koaličná SNS žiada ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas), aby nepredkladal návrh na zákaz jednorazových elektronických cigariet počas najbližšieho rokovania vlády. SNS zdôraznila, že takýto krok odmieta podporovať.

Riaditeľka kancelárie SNS Zuzana Škopcová uviedla, že minister zdravotníctva sa zaoberá „vedľajšími otázkami namiesto riešenia zásadných problémov rezortu.“ Podľa jej slov by navrhované opatrenie ohrozilo menšie slovenské firmy a zvýhodnilo veľké zahraničné spoločnosti.

Strana upozornila aj na postup členských štátov Európskej únie, kde sa podobné zákazy nezavádzajú. V prípade presadenia zákazu by Slovenská republika podľa SNS prišla ročne o približne 50 miliónov eur z daňových príjmov a posilnil by sa cezhraničný obchod v susedných krajinách.

„SNS verí, že minister Kamil Šaško nechce dopadnúť ako minister Rudolf Huliak, ktorý presadzoval nepopulárnu novelu zákona o hazarde napriek nesúhlasu odbornej i politickej verejnosti,“ doplnila Škopcová

Kamilovi Šaškovi navrhuje venovať pozornosť reformám v záchranných systémoch či nemocniciach. Strana zároveň konštatuje, že predaj tabakových výrobkov má byť pod štátnou kontrolou.

Strana Hlas k téme zaujala stanovisko, že Kamil Šaško chráni pri jednorazových elektronických cigariet zdravie, nie zisky a koná v súlade so svojim mandátom. Jednorazové e-cigarety sa dostávajú do rúk deťom. Závislosť mladých ľudí od nich je vážny spoločenský problém a vyžaduje si zodpovedný prístup štátu. „Zároveň platí, že akékoľvek obmedzenia musia byť rozumné, odborne podložené a nesmú škodiť malým slovenským podnikateľom“ uviedla strana.

(tasr, sie)