|   2025-11-01 11:55:35

Vyššie náklady kvôli ETS 2 podniky prenesú do cien, hovoria zamestnávatelia

Nový systém emisných povoleniek ETS 2 zvýši náklady pre domácnosti a podniky, čo sa následne prejaví na cenách tovarov a služieb. Odborníci a zástupcovia podnikateľského sektora sa zhodujú, že pravidlá ETS 2 ovplyvnia konkurencieschopnosť európskych firiem.

Viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Robert Spišák upozorňuje, že vyššie náklady znamenajú menšiu schopnosť súťažiť na globálnom trhu.

Od roku 2027 budú emisné povolenky musieť nakupovať aj dodávatelia plynu, obchodníci s uhlím či predajcovia pohonných látok. Podľa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR to zvýši ceny energií a podniky prenesú časť zvýšených nákladov do svojich produktov.

Michal Šubín zo spoločnosti Subin & Partners vyjadruje, že ETS 2 zasiahne každého, kto využíva nezelenú energiu. Slovenskí podnikatelia čelia okrem vyšších nákladov aj otázkam konsolidácie, rastu ceny práce a nedostatku pracovnej sily.

Analytik Jozef Badida pripomína, že konečné ceny pre domácnosti budú závisieť od spotrebovaného plynu, uhlia či najazdených kilometrov. Zástupcovia zamestnávateľov upozorňujú, že vyššie ceny energií znížia domácu spotrebu a ovplyvnia dopyt po ďalších produktoch.

(tasr, sie)