V Nemecku rušia vianočné trhy pre vysoké bezpečnostné náklady
Vianočné trhy v niektorých nemeckých mestách tento rok zhasli skôr, než sa vôbec rozžiarili. Mesto Overath v Severnom Porýní-Vestfálsku podľa Bildu zrušilo svoj tradičný vianočný trh pre vysoké náklady na bezpečnostné a protiteroristické opatrenia.
Organizátor už nedokáže pokryť rastúce výdavky na bariéry a bezpečnostný personál, ktoré za posledný rok a pol dosiahli 17 500 eur. Mesto odmieta financie doplniť a podľa súdu nie je možné preniesť zodpovednosť na súkromných organizátorov.
Podobne v Kerpene menia „vianočný trh“ na „adventný gurmánsky trh“. Nový názov tak umožňuje obísť prísnejšie predpisy a znížiť náklady, keďže menšia plocha si vyžaduje menej obmedzených zón a bezpečnostných pracovníkov.
V iných mestách trhy zrušili z rôznych dôvodov: v Rostocku sa namiesto tradičného vianočného trhu uskutoční na jar stredoveký festival, Hamburg rieši nedostatok predajcov a v Dortmunde namiesto trhov zrekonštruujú zámok Bodelschwingh.
(max)