|   2025-11-06 18:57:00

Guterres: Svet sa rúti do záhuby, ak nezastavíme klimatickú krízu

Na samite lídrov COP30 v brazílskom meste Belém vystúpil šéf OSN António Guterres, ktorý skritizoval krajiny a korporácie za nečinnosť v boji proti klimatickej kríze. Poukázal na rekordné zisky firiem z devastácie planéty a miliardy vynaložené na lobing.

Vedci varujú, že globálne otepľovanie prekročí hranicu 1,5 °C okolo roku 2030. Napriek tomu na samite chýbali lídri štyroch z piatich najväčších znečisťovateľov vrátane USA.

Brazília zároveň dúfa, že získaním 10 miliárd dolárov pre svoj fond Tropical Forest Forever Facility naštartuje globálne financovanie ochrany prírody.

Prísľuby avizovali Čína, Nemecko aj Nórsko, zatiaľ čo Spojené kráľovstvo prekvapivo podporu odmietlo.

(reuters, lup)