|   2025-11-07 10:58:00

Zomrel dlhoročný slovenský diplomat Igor Furdík

Vo veku 78 rokov zomrel 5. novembra Igor Furdík, dlhoročný diplomat, vysokoškolský pedagóg a bývalý predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ). Posledná rozlúčka sa uskutoční 14. novembra o 11.00 v bratislavskom krematóriu.

ÚSŽZ vyzdvihol Furdíkove zásluhy o rozvoj krajanského prostredia, a to nielen v období rokov 2012 až 2015, kedy zastával post predsedu úradu. „Slovákov v zahraničí vnímal s otvoreným srdcom, s úprimným záujmom o ich životy a prácu. Zanechal za sebou dielo, ktoré spája generácie krajanov a dodnes nesie jeho rukopis,“ uviedla súčasná šéfka úradu Dagmar Repčeková.

Zvýraznili aj Furdíkovo pôsobenie na pozícii generálneho konzula SR v Békešskej Čabe, kde koordinoval krajanské aktivity Slovákov žijúcich v Maďarsku, Srbsku, Rumunsku a na Ukrajine. Ocenili i jeho prínos ako ideového tvorcu Krajanského dvoru v Detve, ktorý je v rámci sprievodných podujatí Folklórnych slávností pod Poľanou priestorom pre stretnutie krajanov.

Pripomenuli tiež jeho diplomatickú dráhu, v rámci ktorej Furdík zastupoval SR na viacerých zahraničných postoch - okrem iného pôsobil na zastupiteľských úradoch v Spojených štátoch amerických či v Chorvátsku a v rokoch 1999 až 2004 bol mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom SR v Ruskej federácii.

Igor Furdík sa narodil 10. októbra 1947 v Prievidzi, vyštudoval teoretickú fyziku na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po ukončení štúdií pôsobil vo Fyzikálnom ústave Slovenskej akadémie vied, neskôr našiel svoje povolanie v diplomatických službách.

(tasr, lud)