|   2025-11-08 09:21:15

Najväčšia ruská továreň tankov plánuje škrty, dodávky armáde nie sú ohrozené

Uralvagonzavod, najväčší ruský výrobca tankov a železničných vagónov, oznámil reštrukturalizáciu s cieľom znížiť náklady, pričom podľa interných dokumentov plánuje prepustiť do februára až desať percent zamestnancov.

Podľa tamojšej spravodajskej agentúry E1 továreň zároveň pozastaví prijímanie nových zamestnancov.
Podnik sídli v Nižnom Tagile, približne 1 400 kilometrov východne od Moskvy, a je pod sankciami Západu pre dodávky tankov použitých vo vojne na Ukrajine.

Deklaroval však, že pokračuje vo výrobe tankov T-90M a modernizácii T-72B3M. Napriek plánovaným škrtom spoločnosť tvrdí, že intenzívne pracuje na plnení štátnej obrannej objednávky a v niektorých oblastiach stále prijíma nových zamestnancov.

Čelí však poklesu dopytu po nákladných vagónoch, čo súvisí s obmedzeniami v exporte. Niektorí zamestnanci už pracujú v režime štvordňového pracovného týždňa.

Podobné opatrenia zavádzajú viaceré veľké ruské podniky vrátane hutníckych či automobiliek, ktoré v dôsledku spomaľujúcej sa vojenskej ekonomiky a nižšieho domáceho dopytu znižujú počty zamestnancov alebo zavádzajú nútené voľno.

(reuters, max)