Poplatky od pacientov v objeme stoviek miliónov čaká nová regulácia
Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas) oznámil, že jeho rezort pripravuje viacero možností na úpravu poplatkov u lekárov. Tieto návrhy majú vychádzať z auditu poplatkov a memoranda so Zväzom ambulantných poskytovateľov. Konečné návrhy riešení má ministerstvo predstaviť do konca roka.
Podľa Šaška by mala byť nová politika poplatkov výsledkom práce odborníkov. Upozornil, že výška vyberaných poplatkov sa odhaduje na 300 až 600 miliónov eur ročne.
„Úplne iný pohľad na to majú lekári, iný pohľad na to majú pacienti. Je to ťažká téma aj politicky, aj zo sociálneho hľadiska, takže je dôležité, aby o tom diskutovali a stratégiu pripravili ľudia, ktorí tomu naozaj rozumejú,“ skonštatoval.
V prvej polovici budúceho roka plánuje o návrhoch diskutovať aj na politickej úrovni s cieľom schváliť potrebné legislatívne úpravy do konca roka 2026.
Témou sa dlhodobo zaoberá aj verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský, ktorý požaduje vytvorenie jasného a transparentného systému pre pacientov v oblasti poplatkov a ich spoluúčasti.
(tasr, max)