Zmena výšky škody pri trestných činoch nezabráni krádežiam, tvrdí Susko
Kriminalita kontinuálne narastá už niekoľko rokov, a to v celej Európe. Súvisí aj so životnou úrovňou či infláciou, poznamenal minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) v relácii Politika 24 na JOJ 24.
Reagoval na tvrdenia opozície aj samospráv, že na Slovensku kriminalita narastá pre zmenu výšky škody. Po novelizácii Trestného zákona sa hranica škody, od ktorej sa čin už vyšetruje ako trestný, zvýšila z viac ako 266 na viac ako 700 eur.
Pripomenul, že pri zmene v roku 2005 bola výška škody naviazaná na minimálnu mzdu a mala sa pravidelne valorizovať, čo sa však nedialo. Pri poslednej novele prebrali túto filozofiu, na ktorej je Trestný zákon postavený.
Nesúhlasí s tvrdením samospráv, že by im pomohlo, ak by sa hranica znížila aspoň na 600 eur. Priemerná výška škody sa v závislosti od regiónu pohybuje medzi 50 a 70 eurami. „To nedosahuje ani pôvodnú výšku škody 266 eur. Prípadov medzi 266 a 700 eurami je len niekoľko desiatok,“ dodal.
Problém je podľa neho v dezinterpretácii zákona. V súčasnosti sa totiž za trestný čin považuje, ak čin spáchaný s hrozbou násilia alebo použitím násilia. Podľa neho je preto dôležité, aby aj trestné oznámenia boli podané v tomto duchu.
Potvrdil, že o probléme už komunikoval aj s ministrom vnútra a policajnou prezidentkou a pripravujú metodické usmernenia a školenia pre policajtov, aby správne aplikovali ustanovenia Trestného zákona.
V súvislosti so zrušením takzvaného „horalkového paragrafu“ zopakoval svoje tohtotýždňové vyjadrenie, že jeho rezort je pripravený vecne diskutovať o téme drobnej kriminality vrátane možných úprav pri trestaní recidivistov. Neplánuje však úplný návrat k spomínanému paragrafu. Chce spravodlivé a efektívne riešenie.
(max)