Poľsko žiada Bielorusko o vydanie dvoch Ukrajincov pre útok na železnicu
Poľsko požiadalo Bielorusko o vydanie dvoch ukrajinských občanov Oleksandra K. a Jevhenija I., ktorých obviňuje zo železničnej sabotáže v prospech Ruska. Na ochranu kritickej infraštruktúry vrátane železníc po víkendovom výbuchu trate medzi Varšavou a Lublinom krajina nasadí aj desaťtisíc vojakov.
Podľa poľských úradov muži údajne vykonali dva útoky na železničnej trati smerujúcej na Ukrajinu, pričom jeden z nich zahŕňal výbuch. Po činoch vraj utiekli do Bieloruska.
Poľské ministerstvo zahraničia doručilo žiadosť o ich vydanie bieloruskému chargé d'affaires vo Varšave. Bielorusko sa zatiaľ k žiadosti nevyjadrilo.
Prípad ešte viac zhoršil napäté vzťahy medzi Poľskom a Bieloruskom, ktoré sú od roku 2022 v hlbokej kríze pre postoj Minsku k ruskej invázii na Ukrajinu. V reakcii na výbuch Varšava oznámila zatvorenie posledného ruského konzulátu v krajine a posilnenie ochrany infraštruktúry.
Moskva poprela účasť na incidente a označila poľskú reakciu za „rusofóbnu“.
Prípad nadväzuje na kontroverzný azyl udelený Bieloruskom poľskému sudcovi Tomaszovi Szmydtovi, ktorého Varšava obviňuje zo špionáže pre Rusko.
(reuters, max)