Francúzsko navrhuje zaviesť sankcie EÚ proti drogovým gangom v Európe
Francúzsko navrhuje nový sankčný režim Európskej únie pri boj proti organizovanému zločinu spojenému s drogami, ktorý čoraz výraznejšie ohrozuje verejnú bezpečnosť v Európe.
Minister zahraničných vecí Jean-Noel Barrot predstavil návrh v Bruseli s cieľom „priamo zasiahnuť peňaženky“ drogových sietí. Iniciatíva nadväzuje na jeho novembrovú návštevu Kolumbie a reaguje aj na tragickú vraždu Mehdiho Kessaciho v Marseille.
Navrhované sankcie by mohli byť realitou už do konca roka a zamerajú sa aj na zločiny ako obchodovanie s ľuďmi či zbraňami.
Barrot kritizoval americké vojenské zásahy v Karibiku pod vedením prezidenta USA Donalda Trumpa ako porušenie medzinárodného práva.
Rastúci dovoz kokaínu do Európy vyústil do prudkého nárastu násilia a rekordného zadržania drog vo Francúzsku.
Úrady hlásia, že počet vrážd od roku 2017 stúpol o 20 percent a kriminalita preniká aj do menších miest.
(reuters, lup)