Matovič po slovách prezidentky: Cítim sa ako dohryzený pes

Premiér Igor Matovič by mal zvážiť odovzdanie manažovania pandémie inému členovi vlády. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová v diskusnej relácii na rádiu Expres. Nekonkretizovala však, kto by to mal byť. Premiér by tak podľa nej mal viac času na prevzatie iných vecí. Matovič odkazuje, že on nie je manažér koronakrízy, ale vedie krajinu. Zároveň dodal, že sa cíti ako dohryzený pes.

Zuzana Èaputová, Igor Matoviè Zuzana Čaputová a Igor Matovič. Foto: Martin Baumann/TASR

Funkcia premiéra je podľa Čaputovej komplexnejšia. Zmena na poste „manažéra pandémie“ sa jej nateraz zdá ako vhodné riešenie. Čaputová podotkla, že Slovensko by nebola prvá krajina, ktorá nechala manažovanie pandémie na niekoho iného ako predsedu vlády. „Zároveň by to znamenalo, že premiér by mal čas a kapacitu venovať sa dôležitej premiérskej agende, ako je napríklad riešenie dosahov krízy,“ uviedla.

Hlava štátu nateraz neuvažuje o tom, že by vyzvala vládu Igora Matoviča k rekonštrukcii. „Verím a dúfam, že vláda okrem riešenia pandémie vníma celý kontext spoločenskej situácie a zvažuje všetky možnosti,“ povedala.  

Slovensko potrebuje jasný plán na zvládnutie krízy a nie chaos. Čaputovej chýba postup krokov, ktorý bude racionálny, vecný a opretý o vedecké poznanie. Vláda podľa nej teraz nemusí „objavovať koleso“. „Sú tu postupy, ktoré sa osvedčili u nás aj vo svete. Je tu vedecký konsenzus na tom, čo je správne v tej situácii robiť, tak to poďme urobiť. Ja sa potom za takýto plán postavím,“ hovorí. Dodáva, že ťažko môže stáť za vládou, ak tu je chaos a opatrenia, ktoré platia chvíľu, sa menia a nevidí ďalšie kroky.

Snaha niekedy nestačí

Množstvo ministrov však podľa prezidentky robí dobrú robotu a snažia sa situáciu riešiť. „Nikomu nemôžeme uprieť snahu, no snaha niekedy nestačí,“ poznamenala.

Matovič sa chce tento týždeň stretnúť s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a vyjasniť si s ústavné kompetencie. Chce ju tiež požiadať, aby nehovorila verejnosti, že plošné testovanie ľudí na COVID-19 má byť dobrovoľné. Slovensku podľa neho hrozí buď plošné testovanie alebo lockdown. Predseda vlády to vyhlásil po pondelkovom mimoriadnom rokovaní vlády.

„Musíme si ujasniť kompetencie a to, kto na akej strane stojí. Kto je na strane Mariana Kotlebu, Roberta Fica, Petra Pellegriniho a kto na strane zdravého rozumu,“ poznamenal Matovič.

Malo by byť dobrovoľné?

Tvrdí, že sa pokúsi hlavu štátu presvedčiť, a dúfa, že spoločne ľudí nakoniec presvedčia o plošnom testovaní ako o menej bolestivej ceste, ako zvládnuť kritickú situáciu v okresoch. Ak takúto podporu od prezidentky vláda získa, pôjde cestou plošného testovania. Ak nie, podľa premiéra nemá šancu, lebo ľudia to rešpektovať nebudú.

Matovič kritizuje vyjadrenie prezidentky z konca novembra, kedy Čaputová uviedla, že ak by sa malo na Slovensku realizovať ďalšie kolo celoplošného testovania, považuje za správne, aby bolo dobrovoľné. Premiér považuje plošné testovanie za dobrý a účinný nástroj, ktorý bol úspešný napríklad na Orave.

Svojím postojom však hlava štátu podľa Matoviča tento nástroj vláde zobrala. „Buď Prezidentský palác povie, že sa mýlil, alebo bude stále trvať na tom, že to má byť dobrovoľné, a v tom prípade nastáva lockdown,“ poznamenal premiér. Ak má na Slovensku nastať lockdown, vyzýva Prezidentský palác, aby to verejnosti ohlásil.

Dohryzený pes

Predseda vlády hovorí o ceste do pekla, ak sa prezidentka bude pridávať k opozícii i jednému z koaličných partnerov a spochybňovať kroky vlády. „Nemôže tu byť dvojvládie. Vláda tu bude prijímať rozhodnutia a niekto tu bude chcieť byť za cukrového a rozprávať ľuďom to, čo chcú počuť. Je to nezodpovedné,“ poznamenal.

Matovič na margo slov prezidentky v diskusnej relácii na rádiu Expres o tom, aby zvážil odovzdanie manažovania pandémie inému členovi vlády, uviedol, že on nemanažuje koronakrízu, ale ona manažuje krajinu. „Nie som manažér koronakrízy. Neviem, ako mám odstúpiť z funkcie, ktorú nemám,“ poznamenal s tým, že sa snaží pomáhať ministrom.

Premiér sa cíti ako z každej jednej strany dohryzený pes. Spomína nenávisť a zaujatosť médií voči vláde i úmyselné „faulovanie“ zo strany koaličného partnera. „Som pre ľudí najhorší pes, ktorý chce ľuďom ubližovať, hoci chcem, aby mali najjemnejšiu cestu, ako prejsť pandémiou,“ skonštatoval Matovič.

(TASR/JOR)


Zákon o tepelnej energii ukladá obyvateľom bytových domov dať si nainštalovať merače tepla. Odborníci, ktorí sa tomu venujú, upozorňujú, že z legislatívy vyplynula táto povinnosť nielen pre koncových spotrebiteľov, ale aj dodávateľov a distribútorov.
Prejsť na článok
Od januára penzie čakajú zmeny. Keď sa valorizujú dôchodky, Sociálna poisťovňa prepočíta zásluhovú výšku penzie poberateľa minimálneho dôchodku. Ak zásluhová renta prekročí minimálnu hranicu, dôchodcovi poisťovňa prestane posielať minimálny dôchodok a začne vyplácať ten zásluhový.
Prejsť na článok