|   2025-12-05 21:04:00

Mor ošípaných v Španielsku sa mohol začať šíriť po úniku látky z laboratória

Katalánska vláda začala vyšetrovanie laboratória Cresa po tom, ako v regióne prepukol africký mor ošípaných, ktorý identifikovali u trinástich diviakov. Španielske ministerstvo poľnohospodárstva totiž zistilo, že genóm vírusu sa výrazne podobá na kmeň „Gruzínsko 2007“, bežne využívaný vo výskume vakcín.

Tento fakt vyvolal podozrenie, že nákaza mohla uniknúť z biologického laboratória, a nie preniknúť z inej infikovanej krajiny. Pôvodná hypotéza, že vírus preniesol kontaminovaný sendvič, tak stratila váhu.

Centrum Cresa sídli v blízkosti Barcelony – priamo v karanténnej zóne. Regionálny predstaviteľ Oscar Ordeig potvrdil, že vyšetrovať môžu neskôr aj ďalšie laboratóriá v okolí.

Samotné centrum sa bráni, že nenašlo dôkazy o úniku vírusu, no oficiálne vyšetrovanie sa ešte neskončilo. Španielsko ako najväčší producent bravčového mäsa v Európskej únii sa snaží upokojiť obchodných partnerov a zabrániť ekonomickým dosahom.

Prepuknutie ochorenia v minulosti spôsobilo vážne straty aj v krajinách ako Čína, kde produkcia klesla o 27 percent.

(reuters, max)