Väzni budú môcť žiadať o zmenu ústavu, aby boli s rodinou
Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský privítal legislatívnu zmenu, ktorá od júla 2026 umožní pri umiestňovaní odsúdených do väzníc zohľadniť aj ich osobný záujem o výber ústavu. Ak nebudú existovať zákonné prekážky, táto zmena môže pomôcť udržať bližší kontakt s rodinou.
Práve to ombudsman vníma ako kľúčové pre zachovanie sociálnych väzieb a úspešnú resocializáciu.
Zákon aktuálne prihliada na viaceré faktory, ako sú dĺžka trestu, závažnosť činu či zdravotný stav. Odsúdení síce môžu požiadať o premiestnenie, no nemajú na to právny nárok. Dobrovodský však zdôraznil potrebu citlivého a individuálneho posudzovania týchto žiadostí.
V praxi sa podľa jeho slov opakovane stretáva s podnetmi, kde odsúdení žiadajú o presun do väzníc bližšie k rodine. Dôvodom býva nemožnosť pravidelných návštev pre veľkú vzdialenosť či slabé dopravné spojenie.
V niektorých prípadoch sa vďaka jeho zásahu podarilo zabezpečiť premiestnenie. Kontakt s rodinou totiž podľa Dobrovodského nesmie byť obmedzený len na sviatky, ale je kľúčový pre psychickú pohodu a návrat do spoločnosti.
(tasr, max)