Izrael ako prvý uznal nezávislosť Somalilandu, plánuje aj ambasádu
Izrael sa stal prvou krajinou sveta, ktorá formálne uznala nezávislosť Somalilandu – regiónu, ktorý sa odtrhol od Somálska už v roku 1991. Oznámil to izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý spolu s ministrom zahraničných vecí Gideonom Saarom a somalilandským prezidentom Abdirahmanom Mohamedom Abdalláhom podpísal spoločnú deklaráciu.
V duchu abrahámovských dohôd majú obe strany záujem o spoluprácu v oblasti ekonomiky, poľnohospodárstva a sociálneho rozvoja. Plánujú si otvoriť ambasády a vymenovať veľvyslancov.
Abdalláh dostal zároveň pozvanie na oficiálnu návštevu Izraela. Napriek tomu, že Somaliland funguje ako de facto štát už viac ako tri desaťročia, doteraz ho neuznal žiadny člen OSN.
Tento krok môže otvoriť novú kapitolu v medzinárodnom postavení regiónu, ktorý doteraz hostil zastúpenia viacerých štátov vrátane Turecka, Británie či Taiwanu.
Ministri zahraničných vecí Somálska, Egypta, Turecka a Džibutska odsúdili uznanie Somálska Somalilandom Izraelom, oznámil v piatok Egypt.
„Ministri potvrdili svoje úplné odmietnutie a odsúdenie uznania regiónu Somaliland Izraelom a zdôraznili svoju plnú podporu jednote, zvrchovanosti a územnej celistvosti Somálska,“ dodalo egyptské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení po telefonáte medzi šéfom egyptskej diplomacie a jeho somálskym, tureckým a džibutským kolegom.
(tasr)