Čína provokuje Taiwan. Ide o prvú reakciu na vznik bezpečnostného paktu AUKUS

Čínsky komunistický režim považuje ostrovný štát, kam kedysi ušli čínske protikomunistické nacionalistické sily pred Maom, za svoje územie.

èínska stíhaèka J-20 Na snímke jednomiestne dvojmotorové stíhacie lietadlo Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády J-20. Foto: TASR/AP

Pri piatkových oslavách 72. výročia založenia Čínskej ľudovej republiky vniklo 38 čínskych bojových lietadiel do identifikačnej zóny protivzdušnej obrany ostrovného štátu Taiwan.

Ide o historicky najväčší počet stíhačiek, ktorým Čína doposiaľ demonštrovala silu voči ostrovnému štátu. Ten Peking vníma ako odštiepeneckú provinciu, ktorá bude jedného dňa znovuzjednotená s pevninou, a to aj napriek tomu, že tento demokratický ostrov má od roku 1949 svoju vlastnú vládu.

V tomto istom týždni Čína obvinila Veľkú Britániu z toho, že vyslala do Taiwanského prielivu bojovú loď s „nekalými úmyslami“.

Podľa taiwanského ministerstva obrany do juhozápadnej zóny protivzdušnej obrany najprv preniklo 22 čínskych bojových stíhačiek, dva bombardéry a jedno lietadlo určené na zneškodňovanie ponoriek. Neskôr ich netradične v noci nasledovala druhá skupina 13 čínskych stíhačiek.      

Takzvaná ADIZ, zóna protivzdušnej obrany štátu Taiwan, je oblasť mimo územia a vzdušného priestoru krajín. Tie však v rámci národnej bezpečnosti rozpoznávajú, monitorujú a kontrolujú cudzie lietadlá nachádzajúce sa v tejto zóne.

Veľkou otázkou je, či by po napadnutí Taiwanu boli Spojené štáty pripravené tento ostrovný štát brániť a vstúpiť tak do vojny s Čínou. Peking si totiž nárokuje svoju vlastnú Monroeovu doktrínu v Ázii, svoju dominanciu už uplatnil voči Hongkongu, ale tiež ďalším obchodne závislým štátom v Ázii. V reakcii na rastúce požiadavky a silnejúci nacionalizmus Číny vznikol nedávno pakt štátov USA, Austrália a Veľká Británia, takzvaný AUKUS, ktorý chce Čínu v regióne vyvažovať. A chrániť záujmy a bezpečnosť Austrálie.

Taiwan však členom tohto paktu nie je. Ako napísal pred časom expert Graham Allison, ak sa chce Amerika vyhnúť vojne s Čínou, musí sa vzdať záväzku či len úvahy, že bude garantovať bezpečnosť Taiwanu. Zdá sa, že Čína to práve Američanom pripomenula.

(tasr, fed)


Štátnej forme pomoci rodinám s deťmi na Slovensku trvalo až 18 rokov, kým z pôvodných 13,32 eura poskočila na niečo vyše 43 pred dvomi rokmi. Krok, ktorý priklepol na dieťa ešte zhruba o stovku viac,…
Prejsť na článok