Nevídaný výpadok služieb a citlivé informácie zvnútra Facebooku. Korporácia dostáva ranu za ranou

Nedávny výpadok sociálnej siete Facebook aj pridružených aplikácií Instagram a WhatsApp zakolísal cenou akcií spoločnosti. Mark Zuckerberg prišiel o miliardy. Krátko predtým sa na svetlo sveta dostala identita informátorky. Americkým médiám sprostredkovala interné dokumenty korporácie, ktoré ju neukazujú v dobrom svetle.  

Instagram, Facebook und WhatsApp Foto: TASR/DPA

Aplikácie Facebook, ako aj Messenger, WhatsApp a Instagram zasiahol v pondelok niekoľkohodinový výpadok. Začal pred šiestou hodinou večer a trval takmer do polnoci. Všetky menované služby vlastní korporácia Facebook, ktorá výpadok odôvodnila konfiguračnými zmenami v sieti, pomocou ktorej komunikujú dátové centrá spoločnosti.

Facebook dodal, že výpadkom neboli ohrozené informácie používateľov, ktorých je približne 3,5 miliardy, ak spočítame všetky aplikácie spoločnosti. Jej zakladateľ Mark Zuckerberg sa ospravedlnil na sociálnej sieti Twitter. Podľa odhadov pre výpadok prišiel o takmer päť miliárd eur.

Mnoho používateľov v čase výpadku použilo konkurenčné sociálne siete, akými sú Twitter či TikTok, čo spôsobilo prepad akcií Facebooku na svetovom trhu o takmer päť percent. Ide o ich najväčší prepad od minulého roka. Po obnovení prevádzky akcie spoločnosti opäť mierne stúpli.

Nedostupnosť sociálnych sietí pocítili ľudia aj na Slovensku. Facebook, Messenger, Instagram a WhatsApp patria medzi najsťahovanejšie aplikácie pre mobilné telefóny u nás.

Podľa britského denníka Independent stál výpadok svetovú ekonomiku každú hodinu okolo 160 miliónov dolárov (137,89 miliónov eur). Konečné škody podľa odhadov presahujú jednu miliardu dolárov (vyše 861 miliónov eur).

Informácie zvnútra

Len deň pred výpadkom dostala spoločnosť ranu z inej strany. V relácii televízie CBS 60 Minutes vystúpila informátorka Frances Haugenová, ktorá v korporácii pôsobila ako produktová manažérka. Denníku The Wall Street Journal predtým odovzdala interné informácie a dokumenty, o ktorých informoval aj Štandard.

Vedenie Facebooku podľa jej slov vedelo o negatívnych vplyvoch aplikácie Instagram na mladistvých. Okrem toho sa ukázalo, že Facebook neuplatňuje svoje pravidlá rovnomerne. Politici, celebrity či iné osobnosti ich dodržiavať nemusia.

Hagenová taktiež upozornila, že algoritmy Facebooku v praxi užívateľom podsúvajú rôzne dezinformácie. Spoločnosť si je rizika vedomá a pred americkými prezidentskými voľbami v minulom roku spustila bezpečnostný systém, ktorý riziko znižuje. Akonáhle sa však voľby skončili, tak systém vypli. „To mi pripadalo ako zrada demokracie,“ dodala informátorka.

Zhoršilo to imidž korporácie, proti ktorej na domácej pôde broja mnohí regulátori i politici. Na pretras sa tiež dostávajú otázky o Facebooku ako monopole, ktorý má podľa kritikov priveľkú moc nad každodenným životom užívateľov či prísunom informácií. Ukázalo sa to pri pondelňajšom výpadku niekoľkých aplikácií naraz.

Započítajme do toho staršie správy o tajných dohodách s ďalšími globálnymi hráčmi ako Google a nie je prekvapivé, že sa v USA už minulý rok objavili návrhy na rozdelenie spoločnosti Marka Zuckerberga.