Pre bohatých Rusov žijúcich v západoeurópskych štátoch prišli ťažké časy. Najprv sa ich dotkli sankcie, potom im zmrazili účty a majetok, teraz čelia aj aktivistom.
Prepychové letné sídla na azúrovom pobreží, vily v slnečnej Akvitánii či miliónové nehnuteľnosti v Londýne. Ruská smotánka si roky užívala život a podnikanie na tých najprestížnejších adresách Európy.
Zlom nastal po ruskej invázii na Ukrajinu, keď dovtedajšie miernejšie sankcie nahradili tvrdé ekonomické a personálne opatrenia. Majetok ruských magnátov v zahraničí sa rozhodli štáty EÚ aj Spojené kráľovstvo zmraziť.
Aktivisti neváhali a pred budovami začali protestovať, maľovať na ne ukrajinské farby a najmenej do dvoch luxusných sídiel sa im podarilo preniknúť.
Aktivisti sa netešili dlho
V pondelok sa objavila správa o tom, že sa dvaja ruskí aktivisti vlámali do vily Kirilla Šamalova, majetného bývalého švagra Vladimira Putina. Jeho dcéra Katerina Tichonovová bola kedysi manželkou Šamalova.
Vila sa nachádza na západe Francúzska v atlantickom prímorskom letovisku Biarritz. Luxusné domy tam má viacero bohatých členov Putinovej rodiny.
Ruskí aktivisti Pierre Haffner a Sergej Saveliev do nej vnikli, odfotili interiér a mávali na balkóne ukrajinskou vlajkou. Ako prvý informáciu priniesol ruský portál The Insider.
Dom premenovali na „Vila Ukrajina“ a údajne tiež vymenili zámky. Luxusné sídlo chceli použiť na ubytovanie ukrajinských vojnových utečencov. Na miesto však prišla francúzska polícia, ktorá aktivistov zadržala, informoval britský Guardian.
Zastal sa ich ruský disident Vladimir Osečkin. „To nie je fér. Moji priatelia nehnuteľnosť nijako nepoškodili, len ju pripravovali pre utečencov z Ukrajiny.“ Haffner trvá na tom, že sa spolu s právnikmi pokúsi presvedčiť políciu a mesto Biarritz, aby vila poslúžila na tento účel.
Squatteri v Londýne obsadili dom oligarchu
Squatterom v Londýne sa zas podarilo preniknúť do rezidencie na námestí Belgrave, ktorú vlastní ruský oligarcha Oleg Deripaska. Z okna zavesili ukrajinskú vlajku a z balkóna transparent s nápisom „Táto nehnuteľnosť bola oslobodená“.
Aktivisti na Twitteri napísali, že v dome nebudú bývať, ale plánujú tam organizovať protesty. Deripasku označili za jedného z najbližších Putinových oligarchov a tvrdia, že jeho majetok „oslobodzujú v prospech ukrajinských utečencov“.
Deripaska je 54-ročný priemyselník, ktorý založil hlinikársky koncern Rusal. Britská vláda zaradila spoločnosť 10. marca na zoznam subjektov zasiahnutých sankciami pre inváziu ruských jednotiek na Ukrajinu. Oligarchov majetok následne zmrazila.