Ako to, že Rakúšania volia protimigračne strany, ale prisťahovalectvo priam exploduje? Môže za to jedno znepokojivé číslo: počet cudzincov na území štátu.
Rakúsko práve zažilo neočakávanú migračnú debatu. Bola krátka, intenzívna a bezvýsledná. Nič sa nezmení. Otvoril ju 78-ročný spolkový prezident Alexander van der Bellen, ktorý zároveň oznámil, že sa rozhodol na jeseň kandidovať na ďalšie šesťročné funkčné obdobie. Rakúsky prezident povedal: „Myslím si, že občianstvo je niečo nesmierne cenné, ale nemali by sme sa správať, akoby to bolo niečo, čo si človek musí zaslúžiť za 20 rokov.“ Navrhol, aby prisťahovalci dostali občianstvo už po šiestich rokoch pobytu. Pre istotu sa k skráteniu čakacej lehoty nezaviazal: „Teraz to len tak nadhodím.“
Bol to prvý predvolebný ťah politika, ktorý vôbec nemusí robiť kampaň: Rysuje sa, že štyri z piatich parlamentných strán nepostavia do prezidentských volieb vlastného kandidáta, iba pravicovopopulistickí Slobodní hľadajú vo svojich radoch protikandidáta pre dopredu prehratý boj. Pravdepodobne to nebude žiadna ťažká váha, hovorí sa o pomerne neznámej poslankyni Susanne Fürstovej. V Rakúsku platí nepísané pravidlo, že proti úradujúcemu prezidentovi sa nebrojí, všetci predchádzajúci prezidenti boli opätovne zvolení drvivou väčšinou. Van der Bellen nebude výnimkou: Správal sa k vedúcim politickým aktérom benevolentne, pozastavenie základných práv pre nazaočkovaných ani náznakom nekritizoval, ani dominantnej vládnej strane ľudovcov žiadne naschvály nerobil, no a národ si zvykol na humor, s ktorým staručký profesor moderoval časté zmeny vlád – počas štyroch rokov inauguroval štyrikrát kancelára a raz kancelárku. Rakúšania majú radi, keď v zimnom paláci Habsburgovcov Hofburg sedí taký typ neškodného submisívneho ujka.
Van der Bellen ešte na začiatku svojho prezidentovania šokoval s poznámkou, že Rakúšanky by mohli zvážiť nosenie islamskej šatky. Vraj na znak odmietnutia vládnej islamofóbie. Odvtedy sa bývalý predseda Zelených migračnej problematike nevenoval. Vedel, že nemal šancu pochodiť, keďže Ľudová strana ÖVP vďačila za svoje volebné úspechy hlavne tvrdej migračnej línii. Teraz poslal bývalý predseda Zelených zeleno-progresívnym vítačom signál, že je stále jedným z nich. Veľa ho to nestálo. Bol to iba nápad, za ktorý nejde bojovať.
Formálne mal prezident pravdu: rakúsky štát je pri rozdávaní svojich pasov pomerne skúpy. V pomere k počtu obyvateľov boli v roku 2020 v EÚ iba štyri štáty, ktoré udelili občianstvo ešte menšiemu počtu osôb než Rakúsko: Česká republika a pobaltské štáty. Zďaleka najvyššiu mieru naturalizácie malo s 8,6 percentami Švédsko, Slovensko malo 0,7 percenta (ale pri výrazne iných číslach), Rakúsko 0,6 percenta. Treba tiež vedieť, že získanie občianstva už po šiestich rokoch je v Rakúsku možné, kedysi to zaviedol mladučký štátny tajomník pre integráciu – to meno by ste si mohli pamätať – Sebastian Kurz. Sú tam, pravda, niektoré podmienky: Uchádzač musí byť preukázateľne dobre integrovaný, musí ovládať nemčinu na dobrej úrovni (B2), ideálne by sa mal angažovať v nejakom spolku a mal by mať platenú prácu s čistým mesačným príjmom aspoň 1 200 eur (čo je v Rakúsku podpriemerný plat). Ukázalo sa, že takých ukážkových prisťahovalcov v Rakúsku nie je až tak veľa.
Nie príliš seriózny návrh prezidenta postavil Ľudovú stranu do pohodlnej pozície. ÖVP trápia mizerné čísla v prieskumoch, od začiatku pandémie stratili takmer polovicu sympatizantov, zmizol jej niekdajší spasiteľ Kurz a prenasleduje ju zlá karma z korupčných káuz a z očkovacieho apartheid režimu uplynulej zimy. Teraz sa mohli ľudovci predvádzať ako strážcovia rakúskej identity. Povedali: S nami nie. Povedali: Nie je to v koaličnej zmluve. S tým majú pravdu, Zelení museli v koaličnej zmluve nechtiac súhlasiť s pokračovaním (na prvý pohľad) reštriktívnej migračnej politiky.
Tým sa debata už aj skončila, hoci sa mala iba začať.
Skutkový stav je totiž takýto: Masové prisťahovalectvo do Rakúska má stále rekordné rozmery. Na číslach nevidieť, že protimigračné pravicové vlády by s tým niečo spravili. Príklad: v absolútnych aj relatívnych číslach bolo najviac pasov rozdaných v období od roku 1999 do roku 2006 – najviac v roku 2003, vtedy dostalo až 45 112 osôb rakúske občianstvo. Čuduj sa svete, v tom istom období, v rokoch 2000 až 2006, vládla pravicová vláda s protimigračnými Slobodnými.
Príklad 2: Karl Nehammer, v poslednom polroku spolkový kancelár a v roku 2021 minister vnútra, sa síce hral na tvrdého chlapíka a nechal v januári minulého roku (v rúšku a v noci) deportovať 12-ročnú, v Rakúsku narodenú Gruzínku Tinu, no zároveň mlčky dopustil, že ilegálna migrácia z Blízkeho východu dosiahla takmer taký rozmer ako počas utečeneckej krízy: v roku 2021 podalo žiadosť o azyl 39 930 osôb. Viac ako polovica z nich boli zase Sýrčania a Afgánci, 83 percent z nich muži. Na rozdiel od takého Maďarska im nikto nebraní v tom, aby vstúpili na územie Rakúskej republiky. Keď tam už sú, sú v systéme, rozsiahla byrokracia ich chráni a iba veľmi malému percentu hrozí deportácia.
Dnes už viac ako štvrtina rakúskeho obyvateľstva pochádza zo zahraničia. V roku 2012 tvorili cudzinci bez rakúskeho pasu 11,3 percent obyvateľstva, tento rok ich je už 17,7 percenta. Je to ohromná masa ľudí – 1,6 milióna z čoskoro deviatich miliónov. Niektorí z nich nedostanú rakúske občianstvo nikdy, mnohí z nich musia ešte počkať na uplynutie lehoty desať rokov alebo dlhšie, no problém je primárne v dimenziách: Počet cudzincov s trvalým pobytom sa za posledných 10 rokov zvýšil v priemere o približne 62-tisíc osôb ročne. Celý ten čas boli ľudovci vo vláde. A takmer celý ten čas spoluurčoval cudzineckú politiku protiimigračný hrdina Sebastian Kurz.
Niežeby sa všetko robilo zle: Pozitívne prekvapuje napríklad fakt, že už od roku 2006 dostáva občianstvo viac žien ako mužov (2021: 54 percent) a že ženy majú aj násobne väčšiu šancu na získanie azylu. Aspoň niečo, inak by sa štvrtá najväčšia afganská komunita na svete (samí mladí moslimskí chlapi) mohla najviac pýšiť rakúskym pasom. Celkovo sa však treba obávať, že Rakúšanov zo vzniknutej situácie bude ešte bolieť hlava: 1,6 milióna ľudí, ktorí dlhodobo v krajine žijú, ale nesmú si hovoriť Rakúšania – to nie je záruka stability.