Ohľadom spustenia očkovania proti koronavírusu sa medzi ľuďmi objavujú obavy o bezpečnosti používaných očkovacích látok. Niektoré legitímne, niektoré menej. Medzi najviac citované prípady patrí úmrtie desiatok ľudí po očkovaní proti COVID-19 v Nórsku.
Príbeh bol medializovaný pred dvoma týždňami. Agentúra AP informovala, že v tejto severskej krajine zachytili 29 prípadov vedľajších príznakov po očkovaní. Z týchto ľudí s príznakom 13 podľahlo. Neskôr sa počet mŕtvych vyšplhal na úroveň 23 osôb a objavujú sa správy aj o 33 úmrtiach.
Mnoho ľudí považuje tieto správy za dôkaz, že vakcíny nie sú bezpečné a môžu i zdravého človeka zabiť, alebo mu spôsobiť vážne zdravotné ťažkosti. Dôležitý je v tomto prípade však kontext. V čase písania článku od AP bolo v Nórsku zaočkovaných viac ako 30-tisíc ľudí, pričom sa očkovalo vakcínami od spoločností Pfizer a Moderna.
Ako informovala aj Nórska medicínska agentúra, všetky úmrtia po očkovaní sa týkali ľudí z domovov sociálnych služieb nad 80 rokov, ktorí mali vážne zdravotné problémy. Riaditeľ agentúry Steinar Madsen podotýka, že samy vakcíny majú minimálny risk. Malou výnimkou sú osoby, ktoré sú veľmi chorľavé alebo smrteľne choré.
Nie kauzalita
„Pre veľmi slabých a smrteľne chorých pacientov sa odporúča pri očkovaní opatrné zváženie za a proti,“ dodal Madsen. Vyšetrovanie spomenutých úmrtí (k 18. januáru 13 z 23 prípadov po očkovaní) taktiež neprinieslo dôkaz, že by bola na vine priamo vakcína.
„Títo ľudia sú veľmi starí, slabí a majú vážne choroby. Nie je dané, že [tieto úmrtia, pozn. red.] reprezentujú nadmernú smrteľnosť alebo kauzalitu,“ uviedla Camilla Stoltenbergová, vedúca Nórskeho inštitútu pre verejné zdravie.
V nórskych domovoch sociálnych služieb umiera približne 400 ľudí týždenne, je preto očakávateľné, že niektorí dôchodcovia podľahnú svojmu veku alebo zhoršenému zdravotnému stavu krátko po očkovaní. Aj keby existovalo priame spojenie medzi vakcínou a týmito úmrtiami, smrtnosť by v rámci počtu zaočkovaných ľudí dosahovala niekoľko stotín percenta.
Čínsky vplyv
Zaujímavé je, že jedným zo zdrojov týchto kritických správ boli aj čínske štátne médiá. Najväčšie čínske noviny Denník ľudu (The People’s Daily), ktorý vlastní čínska komunistická strana, kritizoval západné médiá, že zľahčujú alebo ignorujú smrť 23 nórskych dôchodcov po očkovaní vakcínou Pfizer.
„Využívajú [západné médiá, pozn. red.] propagandu, aby podporovali vakcínu od Pfizeru a hanili čínske vakcíny,“ napísal denník Global Times, štátom podporované čínske médium. Tlak čínskych médií proti očkovacej látke Pfizeru je však paradoxný.
Nemecká spoločnosť BioNTech, ktorá v spolupráci americkou spoločnosťou Pfizer vyvinula spomínanú vakcínu (u nás známu jednoducho ako Pfizer), spolupracuje aj s čínskou organizáciou Fosun Pharma. Tá ešte v decembri ohlásila, že pre čínsky trh nakúpi 100 miliónov dávok tejto vakcíny.
Podľa predstaviteľov Fosun Pharmy ich spoločnosť úzko spolupracuje s čínskymi regulátormi a doteraz nezaznamenali žiadne vážne zdravotné problémy pri testovaní vakcíny.
Po odobrení úradmi začne očkovaciu látku distribuovať na čínskom trhu. V Hongkongu rada expertov už odporučila použitie spomínanej západnej vakcíny. Na tomto území sa tak začne s očkovaním vakcínou Pfizer zrejme už začiatkom februára.