Je to už niekoľko týždňov, čo sieť Ethereum podstúpila dôležitú aktualizáciu týkajúcu sa spôsobu dosahovania konsenzu v sieti. Ethereum, druhá najväčšia kryptosieť na svete, migrovalo zo svojho pôvodného algoritmu Proof-of-Work na nový model známy ako Proof-of-Stake, ktorý so sebou priniesol viacero zaujímavých zmien.
Jednou z nich je to, že pri Proof-of-Stake nie je pri overovaní transakcií a vytváraní nových blokov potrebná práca ťažiarov, ktorí v starom modeli zabezpečovali spracovanie transakcií a plynulú prevádzku siete. Nový model sa spolieha na takzvaných validátorov, ktorí pre svoju činnosť nepotrebujú energeticky náročne ťažiarenské stroje. Namiesto toho vkladajú do protokolu svoje ETH mince výmenou za možnosť podieľať sa na validácii blokov.
Vďaka eliminácií ťažiarov a procesu ťažby sa ethereum od polovice septembra stalo zelenším blockchainom ohľaduplným k našej planéte. Celková energetická náročnosť siete klesla až o 99,9 percenta a výrazným spôsobom došlo aj k redukcií uhlíkovej stopy.
Aktualizácia siete Ethereum však okrem spomínanej energetickej úspory priniesla aj významné zmeny v oblasti sieťovej inflácie. V starom modeli bola základná odmena za vyťaženie bloku 2 ETH + zhruba v priemere 0,08 ETH za vyťaženie takzvaného ommer bloku, teda platného bloku, ktorý však neskončí v kánonickom reťazci. Stávalo sa to napríklad v situáciách, keď dvaja ťažiari našli v rovnakom čase správne riešenie bloku, no jeden z blokov sa do reťazca pridal skôr, než ten druhý. Sieť Ethereum však parciálne odmeňovala aj producentov týchto blokov.
Vzhľadom na to, že sa produkcia blokov uskutočňovala v časovom intervale 13 až 15 sekúnd, denne sa do obehu dostalo až 12- či 13-tisíc nových ETH mincí, pričom ročná emisia sa pohybovala v intervale 4,7 až 4,9 milióna nových ETH.
Po prechode na Proof-of-Stake sa miera emisie nových ETH znížila až o 90 percent, keďže pravidlá protokolu sú nastavené tak, že v každom slote existuje len jeden navrhovateľ bloku, čím sa eliminuje možnosť vzniku ommer blokov a zároveň sa odmena za staking variabilne mení v závislosti od množstva stakovaných ETH mincí. V súčasnej situácií, keď je stakovaných 14,1 milióna ETH, sa do obehu prostredníctvom stakingu vo forme odmien dostane len 603-tisíc nových „éterov“ ročne, čo je výrazne menej v porovnaní s emisiou pred prechodom na PoS.
Dôležitú úlohu v inflačnej politike etherea zohráva aj implementácia EIP-1559, ktorá zaviedla spaľovanie základného transakčného poplatku, takzvaného base fee. Spaľovanie transakčných poplatkov zásadným spôsobom ovplyvňuje sieťovú infláciu a ešte viac redukuje celkovú obežnú zásobu „éterov“.
V momentálnej situácií, keď sú interakcie so svetom DeFi a NFTs nízke, nedokáže spaľovací mechanizmus spáliť na poplatkoch viac, než je súčasná emisia nových „éterov“. Táto situácia je však s vysokou pravdepodobnosťou len dočasná. S príchodom ďalšieho býčieho trhu, v ktorom takmer určite budú rásť interakcie so smart kontraktmi, možno očakávať, že transakčné poplatky v sieti Ethereum budú opäť výrazne vyššie. Toto zvýšenie bude mať za následok to, že pálenie poplatkov v sieti Ethereum bude vyššie, než denná emisia nových ETH mincí, čím sa ethereum stane de facto deflačným aktívom, ktorého vzácnosť bude s plynúcim časom čoraz vyššia.
EthOS prevádzkuje ľahký uzol (light node) Etherea ako systémovú službu, čo znamená, že ľahký uzol neukladá všetky údaje z blockchainu, ale skôr využíva plné uzly na získanie potrebných informácií z blockchainu. Ľahké uzly sú pamäťovo a výpočtovo menej náročné, vďaka čomu sa skvelo hodia práve do mobilných zariadení.
Okrem toho sa používatelia operačného systému ethOS nemusia spoliehať na služby tretích strán (ako je napríklad Alchemy či Infura), aby mohli komunikovať so sieťou Ethereum. V budúcnosti podľa vývojárov existuje aj možnosť prechodu z ľahkého uzlu na plný uzol (full node), čo by predstavovalo vytvorenie skutočného decentralizovaného operačného systému a zároveň by to výrazným spôsobom zvyšovalo decentralizáciu samotnej siete Ethereum.
Okrem vlastnej zabudovanej peňaženky bude systém podporovať aj niektoré z populárnych decentralizovaných peňaženiek. Po skončení a úspešnom testovaní systému ethOS sa vývojári plánujú zamerať na vývoj vlastného hardvérového smartfónu s názvom Ethereum Phone.
Tento článok sme odomkli vďaka spolupráci so spoločnosťou Numbrs.