Špecializovaný trestný súd: Podozrenie z korupcie bývalého starostu Rudolfa Kusého je odôvodnené

Podozrenie z korupčného správania bývalého starostu bratislavského Nového Mesta Rudolfa K. je odôvodené. Vyžiadanie úplatku sa údajne týkalo výstavby bytového domu na Kramároch. Vyplýva to z anonymizovaného uznesenia Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, ktorým bol exstarosta prepustený zo zadržania na slobodu. Obvinený vinu odmieta.

Na snímke bývalý starosta mestskej časti Bratislava – Nové mesto Rudolf Kusý odchádza zo Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) po prepustení z väzby v Pezinku 19. novembra 2022. Foto: TASR/Jaroslav Novák Na snímke bývalý starosta mestskej časti Bratislava – Nové mesto Rudolf Kusý odchádza zo Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) po prepustení z väzby v Pezinku 19. novembra 2022. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Súd sa nestotožnil s argumentáciou obhajoby, že neboli naplnené ani len podmienky na vznesenie obvinenia. „Predmetom vyšetrovania nie je vymyslený skutok a takisto možno konštatovať, že v tomto štádiu trestného konania je obvinený dôvodne podozrivý zo spáchania tohto vyšetrovaného skutku,“ uvádza sa v uznesení ŠTS.

Zo vzneseného obvinenia vyplýva, že v septembri 2022 si vraj Rudolf K. ako starosta vyžiadal cez sprostredkovateľov od stavebníka úplatok vo výške 150-tisíc eur za podpísanie územného rozhodnutia na výstavbu bytového domu v lokalite Vlárska na bratislavských Kramároch. Rozhodnutie údajne bolo odovzdané z rúk obvineného diskrétnym spôsobom s cieľom zakryť korupčné konanie.

V uznesení súdu sa uvádza, že okrem výpovedí svedkov a listinných dôkazov boli zadovážené aj výstupy z nasadených informačno-technických prostriedkov potvrdzujúce „existenciu konania vedeného na stavebnom úrade, chronológiu procesu vybavovania územného rozhodnutia“.

Rudolfa K. zadržala Národná kriminálna agentúra v stredu (16. 11.) v rámci akcie Development. Vyšetrovateľ ho obvinil z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku, prokurátor navrhol väzobné stíhanie pre možné ovplyvňovanie svedkov. Súd však takéto skutočnosti nezistil. „Osoby, ktoré mali byť priamo účastné na vyšetrovanom skutku, už boli vypočuté, pričom aktuálne dve z nich sa nachádzajú v postavení osôb s dočasne odloženým vznesením obvinenia,“ píše sa v uznesení.

Obvinený exstarosta v sobotu (19. 11.) po prepustení zo zadržania na slobodu zdôraznil, že sa cíti nevinný. K stíhanému skutku sa vzhľadom na pokračujúce vyšetrovanie nevyjadril. Po vznesení obvinenia sa vzdal funkcie starostu bratislavského Nového Mesta. Urobil tak krátko pred koncom funkčného obdobia.

(tasr)


Ďalšie články