Káčer: SR nie je zdroj ani cieľ nelegálnej migrácie, problém riešime na úrovni EÚ

Slovensko nie je cieľom ani zdrojom nelegálnej migrácie, problém od počiatku riešime na európskej úrovni. Skonštatoval to minister zahraničných vecí Rastislav Káčer po stredajšom rokovaní vlády.

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer. Foto: TASR/Martin Baumann Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer. Foto: TASR/Martin Baumann

Podčiarkol, že SR si riadne plní svoje povinnosti a svoju vonkajšiu hranicu Schengenu aj riadne chráni.
„Sme krajina sekundárnej migrácie. Samozrejme, že sa prihovárame za európske riešenia,“ uviedol Káčer s tým, že výhody otvorených hraníc v rámci Schengenu sú obrovské. Pripomenul zatváranie hraníc počas pandémie nového koronavírusu.

Aktuálny problém podľa jeho slov vzniká najmä na balkánskej trase a na vonkajšej schengenskej hranici. Poukázal nielen na zodpovednosť krajín, ktoré majú aj vonkajšiu hranicu schengenského priestoru, ale aj na zodpovednosť spoločných orgánov Európskej únie, ako je Frontex. „Sami prispievame k stráženiu, máme tam celý kontingent,“ ozrejmil.

Čo sa týka readmisných dohôd, minister ich označil za trochu zastaralé a zložité pri uplatňovaní. Podčiarkol, že v rámci EÚ sa rokuje o celom novom súbore legislatívy v tejto oblasti a sú aj nové smernice.

(tasr)


Ďalšie články