Glorifikácia niekdajšieho ukrajinského ultranacionalistu Stepana Banderu v ukrajinskom parlamente neušla pozornosti novinárov v Izraeli. Denník Haarec hneď v titulku označil Banderu za „nacistického kolaboranta“, ktorého stúpenci sa počas druhej svetovej vojny zapojili do etnických čistiek proti Židom a Poliakom. Hoci Izrael v minulosti proti glorifikácii tohto človeka protestoval, „očividne nemôžeme nič robiť“, citoval denník svoj zdroj v izraelskej diplomacii.
Haarec pripomína, že pri príležitosti 114. výročia narodenia „ukrajinského ultranacionalistu a antisemitu“ Banderu zverejnil ukrajinský parlament 1. januára 2023 na Twitteri jeho citáty ako „Úplné a konečné víťazstvo ukrajinského nacionalizmu príde vtedy, keď prestane existovať ruské impérium… V súčasnosti pokračuje boj s ruským impériom“.
Parlament konštatoval, že náčelník generálneho štábu ukrajinskej armády Valerij Zalužnyj, ktorý v príspevku pózoval pred portrétom Banderu, „dobre vie“ o „týchto pokynoch Stepana Banderu“.
O deň neskôr zaznela z Poľska ostrá kritika. Poľský premiér Mateusz Morawiecki uviedol, že „sme extrémne kritickí, veľmi, veľmi negatívni voči akejkoľvek glorifikácii alebo dokonca pripomenutiu Banderu… Ak si Najvyššia rada pripomína túto postavu (…), tu nemožno súhlasiť so žiadnou zhovievavosťou pre tých, ktorí nechcú priznať, že tá hrozná genocída bola niečo nepredstaviteľné.“
Predseda poľského parlamentného výboru pre záležitosti EÚ Kacper Plažyňski na Twitteri k tomu poznamenal: „Bandera bol vrahom zodpovedným za genocídu Poliakov v rokoch 1943 – 1944, keď jednotky UPA hrozným spôsobom zabili asi 100 000 poľských civilistov. Je mimoriadne prekvapujúce, že v čase, keď samotní ukrajinskí priatelia bojujú s podobnými šelmami, pokračujú v jeho oslavovaní.“
Ukrajinský parlament napokon príspevok z Twitteru vymazal.
Haarec pripomína, že zatiaľ čo Bandera strávil väčšinu druhej svetovej vojny v nemeckom koncentračnom tábore, jeho stúpenci z Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN) a Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA), polovojenského krídla OUN, sa zapojili do etnických čistiek, pri ktorých zabili desaťtisíce Poliakov a Židov.
Ukrajinskí predstavitelia opakovane trvali na tom, že Bandera a jeho muži nie sú zodpovední za vojnové zločiny. V roku 2014, po ruskej anexii Krymu, spustil Kyjev rozsiahlu kampaň na rehabilitáciu OUN a UPA, hoci, ako píše Haarec, tieto snahy o glorifikáciu utlmil, keď bol v roku 2019 zvolený za prezidenta „židovský komik a herec“ Volodymyr Zelenskyj.
V roku 2016 vtedajší izraelský prezident Reuven Rivlin vo svojom prejave v ukrajinskom parlamente ostro kritizoval tamojších poslancov za glorifikáciu OUN a požadoval, aby Kyjev „nerehabilitoval ani neglorifikoval antisemitov“.
Izraelský prezident Jicchak Herzog vo svojom článku z roku 2021, uverejnenom v ukrajinských médiách, pred pripomenutím si masakra v rokline Babyn Jar neďaleko Kyjeva, varoval aj pred pokušením „oslavovať vojnových zločincov z druhej svetovej vojny alebo rehabilitovať vojnových kolaborantov“.
V roku 2021, po každoročnom pochode v Kyjeve pri príležitosti Banderových narodenín, vtedajší izraelský veľvyslanec v krajine Joel Lion reagoval, že Izrael „dôrazne odsudzuje akúkoľvek glorifikáciu kolaborantov s nacistickým režimom“ a že „je čas, aby sa Ukrajina zmierila so svojou minulosťou.“
Izraelské veľvyslanectvo v Kyjeve tento rok nezverejnilo žiadne vyhlásenie a zdroj denníka Haarec v izraelskej diplomacii uviedol: „Svoj postoj sme jasne vyjadrili už mnohokrát, ale očividne nemôžeme nič urobiť, aspoň v tejto chvíli.“