Zásoby zemného plynu sa v Európe vyčerpávajú rýchlejšie ako obvykle, ceny vzrástli o 45 percent a situáciu zhoršuje napätie na Ukrajine.
Európa, ktorá sa snaží znížiť závislosť od ruského plynu, musí zápasiť s obmedzeniami dodávok a rastúcim dopytom po plyne z Ázie, referuje agentúra Bloomberg.
Aj keď sú ceny stále nižšie ako počas krízy v roku 2022, aktuálny vývoj zvyšuje náklady na život domácností a ohrozuje konkurencieschopnosť európskeho priemyslu.
Vojna na Ukrajine, poplatky za skladovanie, nové sankcie Spojených štátov voči Gazprombanke – kľúčovému sprostredkovateľovi platieb za ruský plyn – a možný koniec dohody o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu, zvyšujú riziko úplného zastavenia dodávok zemného plynu, ktorý stále prúdi do niekoľkých stredoeurópskych krajín.
Rastúce ceny odrážajú aj oneskorenie dodatočných dodávok skvapalneného zemného plynu z USA a chladnú zimu.
Fatih Birol, výkonný riaditeľ Medzinárodnej energetickej agentúry, upozornil, že Európa potrebuje väčšie zásoby plynu na neskoršiu zimu, ak dodávky z Ruska cez Ukrajinu od 1. januára 2025 prestanú. Zároveň varuje, že nepriaznivé počasie by mohlo spôsobiť nedostatky suroviny.
Aj keď sa Európa vyhla vážnym problémom v minulých rokoch vďaka miernej zime, tento rok rastie riziko, že situácia sa zhorší. Energeticky náročné sektory, ako sú automobilový a chemický priemysel, zostávajú v neistote, pričom región je nútený súťažiť o skvapalnený plyn s ázijskými trhmi.
(mm)