Európa čelí novej energetickej kríze. Ceny plynu stúpajú a zásoby sa míňajú

Zásoby zemného plynu sa v Európe vyčerpávajú rýchlejšie ako obvykle, ceny vzrástli o 45 percent a situáciu zhoršuje napätie na Ukrajine.

plyn Ilustračná foto: TASR/DPA

Európa, ktorá sa snaží znížiť závislosť od ruského plynu, musí zápasiť s obmedzeniami dodávok a rastúcim dopytom po plyne z Ázie, referuje agentúra Bloomberg.

Aj keď sú ceny stále nižšie ako počas krízy v roku 2022, aktuálny vývoj zvyšuje náklady na život domácností a ohrozuje konkurencieschopnosť európskeho priemyslu.

Vojna na Ukrajine, poplatky za skladovanie, nové sankcie Spojených štátov voči Gazprombanke – kľúčovému sprostredkovateľovi platieb za ruský plyn – a možný koniec dohody o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu, zvyšujú riziko úplného zastavenia dodávok zemného plynu, ktorý stále prúdi do niekoľkých stredoeurópskych krajín.

Rastúce ceny odrážajú aj oneskorenie dodatočných dodávok skvapalneného zemného plynu z USA a chladnú zimu. 

Fatih Birol, výkonný riaditeľ Medzinárodnej energetickej agentúry, upozornil, že Európa potrebuje väčšie zásoby plynu na neskoršiu zimu, ak dodávky z Ruska cez Ukrajinu od 1. januára 2025 prestanú. Zároveň varuje, že nepriaznivé počasie by mohlo spôsobiť nedostatky suroviny.

Aj keď sa Európa vyhla vážnym problémom v minulých rokoch vďaka miernej zime, tento rok rastie riziko, že situácia sa zhorší. Energeticky náročné sektory, ako sú automobilový a chemický priemysel, zostávajú v neistote, pričom región je nútený súťažiť o skvapalnený plyn s ázijskými trhmi.

(mm)


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok