Ľudí, ktorí na anektovaných územiach Ukrajiny neprijmú ruské občianstvo, budú môcť deportovať

Vladimir Putin Vladimir Putin počúva guvernéra regiónu Rostov Vasilija Golubeva prostredníctvom videokonferencie v jeho rezidencii Novo-Ogarjovo pri Moskve 26. apríla 2023. Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal výnos umožňujúci deportovať z anektovaných ukrajinských území tých miestnych obyvateľov, ktorí neprijali ruské občianstvo.

Dokument bol zverejnený na oficiálnom internetovom portáli štátnej správy. V piatok o tom informovali stanice Rádio Sloboda (RFE/RL) a BBC.

Z textu výnosu vyplýva, že ukrajinskí občania žijúci na anektovaných územiach sa musia buď stať ruskými občanmi, alebo to oficiálne odmietnuť. Tí, ktorí si zvolia druhú možnosť, budú od 1. júla 2024 považovaní za cudzincov.

Obyvatelia Ruskom okupovaných oblastí Ukrajiny môžu byť deportovaní aj vtedy, ak „predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť, presadzujú násilnú zmenu základov ústavného poriadku, financujú teroristické a extrémistické aktivity alebo sa zúčastňujú na nepovolených akciách“.

Od rozpútania vojny na Ukrajine pred vyše rokom Rusko anektovalo Doneckú, Luhanskú, Chersonskú a Záporožskú oblasť a vyhlásilo ich za svoje územia. Veľkú časť týchto regiónov však zároveň kontroluje ukrajinská armáda.

(tasr)


Ďalšie články