|   2023-05-23 21:20:00

Duchovní v štáte Illinois od roku 1950 zneužili takmer 2-tisíc detí

Generálny prokurátor Kwame Raoul na tlačovej konferencii povedal, že vyšetrovatelia zistili, že v rokoch 1950 až 2019 zneužili duchovní v Illinois dovedna 1 997 detí.

"Verím, že táto správa odhalí tých, ktorí využili svoje mocenské postavenie a zneužili dôveru, aby sexuálne zneužívali nevinné deti, ako aj tých vo vedení cirkvi, ktorí toto zneužívanie kryli," povedal Raoul. Dodal, že v mnohých prípadoch už uplynula premlčacia doba.

Vyšetrovanie zneužívania detí kňazmi sa začalo v roku 2018 za Raoulovej predchodkyne Lisy Madiganovej. Raoul sa zaviazal pokračovať vo vyšetrovaní.

Predbežná správa vypracovaná pod vedením Madiganej zistila, že diecézy urobili žalostne málo v rámci vyšetrovania obvinení. Raoul tiež obvinil cirkevných predstaviteľov z prijímania rozhodnutí, ktoré "umožňujú známym pedofilným kňazom skrývať sa, často na očiach".

Arcibiskup v Chicagu kardinál Blase Cupich označil zneužívanie detí kňazmi za "odporné". Povedal, že cirkev v roku 1992 začala meniť prístup i svoje programy a plne spolupracovala so štátnym vyšetrovaním.

(tasr)