Spravodajský dôstojník: Ak si Naď nevymýšľa, poškodil dôveryhodnosť Slovenska

148. rokovanie vlády SR Na snímke dočasne poverený minister obrany SR Jaroslav Naď počas 148. schôdze vlády SR v Bratislave 19. apríla 2023. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Poslanec Jaroslav Naď tvrdí, že podľa zahraničných spravodajských informácií dali Rusi slovenskému občanovi peniaze pre stranu Smer. Zatiaľ čo expremiér Eduard Heger hovorí o pravdivosti informácie, politici Smeru Naďove tvrdenia označili za hlúposti. Nevôľu však Naď vyvolal aj v spravodajskej komunite.

Najvyšší ústavní činitelia dostali zo zahraničia spravodajskú informáciu o snahe zmanipulovať voľby zo strany Ruska. V nedeľu to v relácii Na telo TV Markíza vyhlásil exminister obrany Jaroslav Naď (Demokrati).

„Dostali sme spravodajskú informáciu zo zahraničia, ktorá presne hovorí o osobe, čase a mieste, kedy štátny občan Slovenska bol v Rusku prebrať finančné zdroje v prospech politickej strany Smer na manipuláciu volieb. Keď tu niekto chce manipulovať voľby, chce to Rusko a používa na to svojich trójskych koňov vrátane politickej strany Smer,“ vyhlásil Naď v diskusii s Robertom Kaliňákom. Dodal, že informáciami sa zaoberá aj polícia.

Spravodajský dôstojník: Mohol ohroziť zdroj aj spoluprácu so spojencami

Štandardu sa podarilo získať vyjadrenie spravodajského dôstojníka, ktorý Naďovo tvrdenie považuje za nezodpovedné. „Poslanec Naď si buď vedome vymýšľa, alebo porušuje zákon o ochrane utajovaných skutočností. Ak by táto informácia bola pravdivá, určite nie je verejná a jeho povinnosťou bolo zachovať mlčanlivosť,“ uviedol zdroj zo spravodajskej komunity.

Varoval, že Naď týmto vyjadrením spochybnil dôveryhodnosť vrcholných politikov slovenskej republiky v očiach spojencov v oblasti výmeny spravodajských informácií. „A čo môže byť najhorší scenár, že ohrozil život informačného zdroja, „krtka“ v ruskom prostredí,“ konštatoval zdroj s tým, že ide de facto o upozornenie Rusov na vynášanie informácií.

Ďalší dobre informovaný zdroj Štandardu z prostredia ministerstva obrany upozornil, že zverejňovanie informácií získaných spravodajskou činnosťou inej krajiny je možné len so súhlasom príslušnej krajiny. „Ak si túto informáciu nevymyslel – čo nevieme overiť, porušil všetky zásady spolupráce spravodajských služieb. Úprimne, kto nám poskytne informáciu, keď ju minister obrany vykričí v politickej diskusii, a ukáže tak na spravodajský záujem,“ konštatoval.

Pripomeňme však, že s obvineniami zo zasahovania ruských spravodajských služieb do volieb sa šermovalo aj v zahraničí. Obvinenia tohto typu rezonovali pri brexite aj po zvolení Donalda Trumpa za prezidenta USA. Aktuálnejším prípadom bola predvolebná diskusia pred minuloročnými parlamentnými voľbami v Taliansku. Tieto obvinenia sa však ľahko vyslovujú, no ťažšie dokazujú.

Podľa Hegera Naď hovorí pravdu, Fico žartuje o Putinovi

Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák v diskusii Na telo konštatoval, že Smer nikdy externé peniaze neprijal. „Sú to neuveriteľné bláboly, ktoré od rána do včera rozprávate a nikdy nepoviete konkrétne, vždy len utajený zdroj,“ reagoval na Naďa.

Predseda Smeru Robert Fico v pondelok na margo Naďových tvrdení žartoval, že nevlastní mobil, no ruský prezident Vladimir Putin sa mu napriek tomu dovolal. Opýtal sa ho, či chcú vo voľbách 35 alebo 40 percent. Na to mu Fico odpovedal, že si voľby zmanipulujú sami a nepotrebujú jeho pomoc, ale pomohli by im peniaze. Tie by im mohol poslať na účet na Belize, ktorého číslo vie šéf hnutia OĽaNO Igor Matovič. „Na takéto hlúposti inak reagovať nemôžeme,“ skonštatoval Fico.

Expremiér a Naďov stranícky šéf Eduard Heger naproti tomu tvrdí, že snaha o manipulácii volieb zo strany Ruska mu bola dobre známa. Predseda parlamentu Boris Kollár nechcel médiá informovať o utajovaných skutočnostiach, ktoré sa dozvedel ako jeden z najvyšších ústavných činiteľov.

Štandard so žiadosťou o vyjadrenie oslovil aj prezidentku Zuzanu Čaputovú.

Falšovanie volieb, Rusi a peniaze strán

Naratív o manipulovaní volieb pritom šíria aj strany Smer a Republika. Aj v relácii Na telo Kaliňák zopakoval, že takýto krok hrozí zo strany štátnych orgánov. Vyjadril pritom podozrenie z možnej manipulácie referenda o vstupe Slovenska do Európskej únie, ktoré podľa jeho slov „nikto nemá záujem podrobne prešetrovať“. Naď podotkol, že v tom čase bolo prešetrovanie jeho úlohou, keďže bol ministrom vnútra.

Orgány činné v trestnom konaní v minulosti zdokumentovali spravodajské operácie Rusov na Slovensku, ktoré zahŕňali aj finančné transakcie či úplatky voči niektorým aktérom. Z odhalených prípadov však vieme len o pomerne malých sumách, ako tomu bolo napríklad pri plukovníkovi Pavlovi Bučkovi, ktorý bol pracovníkom Akadémie ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši. Podľa vyšetrovateľov Bučko od ruských riadiacich dôstojníkov prijal 46-tisíc eur.

Bučka sa po zadržaní priznal. Stalo sa tak v marci 2022, keď rezonovalo aj dolapenie občasného prispievateľa portálu Hlavné správy Bohuša Garbára. Usvedčovalo ho video, na ktorom sa o spolupráci rozprával s vojenským pridelencom ruskej ambasády Sergejom Solomasovom. „Povedal som v Moskve, že si taký dobrý chlapec, že máš veľa kamarátov – taká slovenská mafia, a Moskva rozhodla, že budeš taký lovec,“ povedal Solomasov Garbárovi. Ten Rusovi sľúbil, že za svoj zdroj informácií si vyberie priamo ministra Jaroslava Naďa, čo sa mu Solomasov snažil vyhovoriť s tým, že by mal začať na nižších úrovniach. Na konci videa dal Solomasov Garbárovi tisíc eur v hotovosti.

Garbár bol vo februári tohto roka odsúdený na trojročný podmienečný trest s odkladom na tri roky, peňažný trest 15-tisíc eur a trest prepadnutia majetku v hodnote tisíc eur.


Ďalšie články