Zisk titulu EHMK 2026 bol pre mesto Trenčín obrovský úspech. Teraz začína niekoľkoročná príprava a realizácia projektov, ktoré vedú k hlavnému programu v roku 2026.
V decembri minulého roka získalo mesto Trenčín titul Európske hlavné mesto kultúry na rok 2026. Tím Trenčín 2026, ktorý sa postaral o úspešnú kandidatúru aj o získanie titulu pre naše mesto má pred sebou teraz 4 roky na prípravu a samotnú realizáciu projektu.
Miroslava Gúčiková, PR koordinátorka Trenčín 2026: „V prvom rade na začiatku roka v januári 2022 vznikol Kreatívny inštitút Trenčín. Je to vlastne nezisková organizácia, ktorej úlohou je koordinovať všetky tie projekty, ktoré spadajú do Európskeho hlavného mesta kultúry, aby prebehli tak, ako boli napísané v pláne, v Bid Booku. Vďaka, nemu sme titul získali.”
Jednou z hlavných podmienok komisie bolo, aby nezisková organizácia, ktorá bude viesť prípravu mesta na rok 2026 bola politicky nezávislá. Preto zakladateľmi neziskovej organizácie Kreatívny inštitút Trenčín /skrátene CIT/ je nielen samotné mesto Trenčín, ale aj Trenčiansky samosprávny kraj ako vyšší územný celok.
Miroslava Gúčiková, PR koordinátorka Trenčín 2026: „V rámci tímu Trenčín 2026 prešiel celý tím spod mesta pod Kreatívny inštitút Trenčín. Tam teraz nastavujeme všetky administratívne veci, ako napríklad zmluvy, interne aj externe. Bude tam totiž strašne veľa spolupracovníkov. Tiež prebieha otvorená výzva na riaditeľov CIT- u a postupne budú prichádzať ďalší zamestnanci a dotvorí sa tím.”
Všetky projekty, ktoré sa musia počas štyroch rokov aj v rámci roku 2026 realizovať sú, nielen pre Trenčanov, k dispozícii v takzvanom Bid Booku. Ten je zverejnený v digitálnej podobe na webovej stránke www.trencin2026.sk
Miroslava Gúčiková, PR koordinátorka Trenčín 2026: „Budú musieť prebehnúť rekonštrukcie i stavby budov, ktoré sú plánované, a kde sa má potom ten program odohrávať. Ide o rekonštrukcie knižnice, galérie alebo synagógy. Budeme pracovať
s budovou posádkového klubu. Bude sa pokračovať aj v budovaní infraštruktúry na cyklistiku a prepojenia celého kraja.”
Jeden z pilotných projektov kandidatúry Trenčína na EHMK 2026 bola aj rekonštrukcia starého železničného mosta a jeho okolia, ktoré by malo slúžiť ako priestor pre konanie rôznych kultúrnych, umeleckých a komunitných akcií a na stretávanie ľudí.
Miroslava Gúčiková, PR koordinátorka Trenčín 2026: „Pod mostom sa napríklad plánuje plávajúce pódium, ktoré bude iným spôsobom prinášať kultúru. Môže to byť veľmi zaujímavé. Bude to permanentná vec, ktorú tam budeme potom mať. Pozývame Vás na našu stránku www.trencin2026.sk a zároveň nás môžete sledovať aj na Facebooku alebo aj na Instagrame. Na Facebooku momentálne môžete vidieť aj filmy, ktoré sme natočili na podporu kandidatúry. Každý štvrtok premiérujeme jeden z filmov na našom YouTubovom kanáli, kde si ich potom môžete pozrieť aj za sebou.”