MYJAVA - Žiaci prvého stupňa základných škôl myjavského okresu si zatraktívnia hodiny regionálnej výchovy. Pracovný materiál obsahuje množstvo zaujímavých a tvorivých úloh.
Zostavovateľmi učebnice sú Lenka Šútorová Konečná, Peter Obuch a Eva Čmelová, traja zamestnanci Centra tradičnej kultúry v Myjave. Tí ju spolu s autorským tímom a s finančnou podporou Fondu na podporu umenia prinášajú pre pedagógov, rodičov, priaznivcov tradičnej kultúry, ale hlavne pre deti na prvom stupni ZŠ.
„Žiaci sa pútavou formou dozvedia, ako ľudia v minulosti žili a čo si uchovali v tradíciách dodnes. Základné informácie o obradoch a obyčajoch v rámci rodinného a kalendárneho cyklu sú všeobecne platné na celom Slovensku,“ informovala Eva Čmelová.
V pracovnej učebnici sú informácie týkajúce sa predovšetkým myjavského regiónu. V prvej časti deti spoznávajú samotný myjavský región, jeho polohu, tradičnú architektúru a spôsob odievania v minulosti.
„Druhá časť je zameraná na životný cyklus, obrady a obyčaje, ktoré sprevádzali človeka od narodenia cez svadbu až po smrť. Záverečná časť je venovaná obyčajom kalendárneho cyklu. Jeseň je zameraná na spracovanie ovocia a technických plodín, ako boli ľan a konope. V ďalšej kapitole sú to zimné zvyky vianočného a fašiangového obdobia, jarné vynášanie Moreny, prinášanie letečka a iné veľkonočné tradície. Záver je venovaný v lete vrcholiacim poľnohospodárskym prácam,“ povedala spoluautorka Lenka Šútorová Konečná.
„Vzhľadom na rôznorodosť tradičných prejavov, predovšetkým nárečia a odevu, sme sa v tejto učebnici zamerali najmä na centrálnu časť myjavského regiónu, predovšetkým lokality Myjava, Brezová pod Bradlom, Krajné a ich okolie,“ vysvetlil ďalší z autorov učebnice Peter Obuch.
Pracovná učebnica nájde široké využitie pri aplikovaní regionálnej výchovy v rámci jednotlivých vyučovacích predmetov. Spolu s prepojením na doplňujúce informácie a materiály na webovej stránke Centra tradičnej kultúry bude inšpiráciou pri samostatnom hľadaní ďalších zaujímavostí o tradičnej kultúre Slovenska.