Berlín tvrdí, že budú potrebné ďalšie opatrenia na splnenie cieľov v oblasti zníženia emisií skleníkových plynov
„Emisná medzera“ približne 200 miliónov ton oxidu uhličitého však zostane a podľa ministerstva pre klímu ju bude potrebné v nadchádzajúcich rokoch odstrániť ďalšími krokmi, najmä z dôvodu pretrvávajúcich vysokých emisií v sektore dopravy.
Cieľom najväčšej európskej ekonomiky je do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov najmenej o 65 % v porovnaní s rokom 1990. Cieľom pre rok 2040 je zníženie emisií o 88 % na ceste k „nulovým emisiám“ do roku 2045. Medzi najdôležitejšie opatrenia, ktoré k tomu majú prispieť, patria nárast veternej a solárnej energie, zlepšenie energetickej účinnosti a dotácie pre priemysel na zníženie spotreby fosílnych palív.
„Prvý raz by som povedal, že je možné dodržať klimatické ciele. Umenie robiť veci možnými spočíva v tom, že teraz nepoľavíme. Povedal by som, že sme vrátili loď späť na kurz a, samozrejme, je teraz dôležité nabrať rýchlosť,“ povedal novinárom v Berlíne nemecký minister energetiky a vicekancelár Robert Habeck.
(sita)