Aktuálna analýza českého developera Central Group ukazuje, že pražské byty sú najdrahšie v stredoeurópskom regióne. Bratislava je s malým odstupom na druhom mieste. Obe mestá spája nízky počet povolených stavieb v ostatnom období.
Podľa správy Central Group je v Prahe aktuálne pripravovaných 140-tisíc nových bytov, v ktorých by mohlo nájsť domov až 300-tisíc ľudí. S týmto číslom ostro kontrastuje nízky počet stavebných povolení. Praha povolila za minulý rok výstavbu len 5-tisíc nových bytov. Problémom je zdĺhavý proces vydávania stavebných povolení. A neplatí to len o Prahe.
Developer pravidelne hodnotí dostupnosť bývania v stredoeurópskych metropolách porovnaním cien nových bytov s priemernými ročnými mzdami. Štandardom je byt s dispozíciou 3+1 vo výmere 70 štvorcových metrov.
Najdrahšie byty sú v Prahe, kde uvedený byt vyjde na 16,6 ročných miezd. Bratislavské novostavby však výrazne nezaostávajú, kupujúci za ne zaplatia 14,7 ročných miezd. Byty v okolitých štátoch sú relatívne lacnejšie, a to aj na západ od nás – v Mníchove stoja 12,5 ročných miezd, vo Viedni 9,5, v Berlíne 8,6 a vo Varšave 8,2.
Bratislava a Praha zdieľajú problém nízkeho počtu povolených bytov. V predošlých piatich rokoch bolo v Prahe povolených 4,6 nových bytov na 100-tisíc obyvateľov, v Bratislave 5,1. Pritom vo Viedni dostalo povolenie 8,4 bytov na 100-tisíc obyvateľov a vo Varšave až 11.
Zakladateľ a šéf Central Group Dušan Kunovský vidí na strane ponuky viacero problémov. „Pokiaľ nedôjde k zjednodušeniu a zrýchleniu povoľovacích procesov, poklesu úrokových sadzieb a zníženiu cien stavebných dodávok, ponuka nových bytov bude postupne klesať, čo prinesie ďalší tlak na rast cien,“ vymenováva developer predpoklady zlepšenia dostupnosti bývania.
V Česku došlo podobne ako na Slovensku k ochladeniu realitného trhu kvôli zvýšeniu úrokových sadzieb hypoték. Česká národná banka začala zvyšovať svoje úrokové sadzby skôr než Európska centrálna banka a na vyššiu úroveň – aktuálne je základná sadzba na úrovni sedem percent oproti štyrom percentám v eurozóne. Priemerné úrokové sadzby nových hypoték sa v Česku v prvom polroku pohybovali nad šiestimi percentami.
Analýza českého trhu však ukazuje nerovnomerný dopad nižšieho dopytu na rôzne druhy nehnuteľností. Zatiaľ čo ceny starších bytov medziročne klesli o šesť percent a ceny panelákových bytov až o deväť percent, ceny bytov v novostavbách sa o štyri percentá zvýšili.
Vzhľadom na predstih vývoja menovej politiky v Česku oproti eurozóne a podobnú situáciu na strane ponuky vývoj českého realitného trhu naznačuje, čo môžeme na Slovensku očakávať v najbližšom období.