Demokratický senátor: Nepodporím progresívne šialenosti

Môže to mať rozhodujúci význam. Demokratický Senátor zo Západnej Virgínie včera v televízii Fox vyhlásil, že nebude podporovať radikálnu agendu demokratov.

guvernér štát Západná Virgínia Joe Manchin uho¾ná baòa spoloènos Massey Energy výbuch explózia banské nešastie banský priemysel ažobný priemysel Západná Virgínia bilancia obete Demokratický senátor Joe Manchin. Foto: TASR/AP

Momentálny stav senátnych volieb je 50 republikánov voči 48 demokratom, dvoje senátorské voľby v štáte Georgia sa budú opakovať v januári. Obidve tieto miesta môžu získať republikáni a potom by mali väčšinu 52: 48, ak by však prehrali, Senát by bol rozdelený fifty-fifty a pri vyrovnanom hlasovaní by rozhodoval hlas viceprezidentky Kamaly Harrisovej.

Toľko úvod k jednej z najdôležitejších správ od volieb. Demokratický senátor zo Západnej Virgínie Joe Manchin včera povedal, že nepodporí extrémne progresívnu agendu svojej vlastnej strany.

Manchin sa označuje za umierneného a konzervatívneho demokrata, agendu, ktorú odmieta, onačil za „bláznivé“ návrhy, ako je napríklad navolenie vyššieho počtu sudcov do Najvyššieho súdu USA, čím by sa zvrátila konzervatívna prevaha sudcov, resp. radikálna environmentálna agenda Green New Deal a podobne, správu priniesla televízia Fox News a podcast Seana Hannityho.

Manchin sa považuje za hrdého demokrata, avšak dodáva, že nie každý demokrat podporuje agendu progresívneho krídla strany. Neplánuje ani zmeniť stranu vzhľadom na jeho relatívne centristické až konzervatívne postoje k niektorým konkrétnym otázkam.

Duša Senátu

Senátor by podľa svojich slov odmietol podporiť vypratanie najvyššieho súdu, definancovanie polície alebo zrušenie tzv. filibustera – teda blokovania legislatívnych návrhov alebo zdržovanie hlasovania dlhými rozpravami v pléne, ktoré slúži na obranu menšiny v Senáte.

Ide o oficiálnu (a silnú) legislatívnu metódu, pričom americkí senátori môžu de iure rozprávať, ako dlho chcú a na akúkoľvek tému. Zastaviť to môže len trojpätinová väčšina Senátu. Zástancovia tohto pravidla ho nazývajú „dušou Senátu“.

Tesný boj

Západovirgínsky senátor tak reagoval na možnosť, že by demokrati mohli získať polovičnú kontrolu Senátu, ktorý bol doteraz v rukách demokratov. Rozdelenie senátorov medzi strany 50 na 50 by však stále znamenalo, že bez Manchinovho hlasu aj tak nemajú možnosť presadiť zákon.

„Som hrdý, mierne konzervatívny demokrat. Možno nás nie je tak veľa, ale môžem vám povedať, že to, čo táto krajina chce, je umiernenosť,“ povedal Manchin a dodal, že „keď hovoríte napríklad o Novej zelenej dohode a všetkom tomto socializme, to nevystihuje, kto sme ako Demokratická strana“.

Manchin už doteraz pomerne často podporoval Trumpove návrhy, podľa štúdie Congressional Quaterly až v 71 percentách prípadov, podľa FiveThirtyEight v 53 percentách prípadov.

Kontrola Senátu sa môže zúžiť na tesný súboj v štáte Georgia, kde o kreslo bojujú doterajší republikánski senátori David Perdue a Kelly Loefflerová proti demokratickým vyzývateľom Jonovi Ossoffovi a Raphaelovi Warnockovi.