Vyrovnané šachy s Portugalskom, stále hľadáme strelca

BRATISLAVA – V piatom kvalifikačnom kole Majstrovstiev Európy 2024 Slovensko v šlágri roka podľahlo Portugalsku 0:1 (0:1). Medzi mužstvami nebolo badať žiadny kvalitatívny rozdiel, no „sokoli“ nedokázali premeniť viaceré čisté šance, čo je ich tradične slabé miesto.

Pred zápasom bola pozícia Slovenska v tabuľke kvalifikačnej skupiny J priaznivá. Po troch víťazstvách a jednej remíze sme na druhom mieste mali iba o dva body menej ako Portugalsko, ktoré do zápasu so „sokolmi“ ani raz neinkasovalo. V základnej zostave domáceho celku nastúpil napriek štvrtkovému úmrtiu otca stredopoliar Stano Lobotka. Hneď v prvej minúte si veľmi nebezpečnú príležitosť vypracovali Portugalci. Po nahrávke z pravej strany po zemi Vitinha v dobrej pozícii netrafil priestor brány.

Vzápätí rozhodca odpustil Portugalcom čistú žltú kartu po zákroku na Lobotku. Slováci aj Portugalci vysoko napádali. Prvú, veľmi nepresnú strelu Slovenska vyslal v desiatej minúte Kucka. V jedenástej minúte sme pekne zakombinovali a skóre mohol otvoriť Polievka. Nanešťastie trafil do stredu brány. Veľmi sľubnú šancu mal v trinástej minúte Schranz, ktorý mohol ísť sám na brankára. Náročnú loptu však nezachytil ideálne. Dokázal ešte prihrať, no bol to až Haraslín, ktorého strelu v ďalšej veľkej šanci zblokoval brániaci hráč.

Po 15-tich minútach sprava pálil vedľa Ronaldo. Potom vzadu stratil loptu Vavro a Fernandes vo veľkej príležitosti nechal zakončením po zemi k žrdi vyniknúť Dúbravku. V kvalite tímov nebolo do týchto chvíľ badať žiadny rozdiel. V 29. minúte predviedol nečakaný drive Haraslín. Zrýchlil a pomedzi hráčov prenikol do palebnej pozície na 16-ke, kde bol na hranici faulu vymazaný až trojicou Portugalčanov. V 41. minúte prihrávku z pravej strany prebral Haraslín a vo vnútri 16-ky obtrel žrď – ďalšia nevyužitá obrovská šanca.

Domáci nepotrestali ani pokazenú rozohrávku hosťujúceho brankára. Hráčom v modrých dresoch sa to okamžite vypomstilo. Na ľavej strane sa niekoľko našich futbalistov po sebe nechalo vylákať na hráča a Portugalci prenikli dopredu. Na konci akcie bol Fernandes, ktorý z pravej strany po zemi majstrovsky trafil k vzdialenejšej žrdi – 0:1. Po nevynútenej chybe Slovákov Portugalsko viedlo po polčase 1:0, hoci z pohľadu herného prejavu nezaslúžene.

Prejav Slovákov bol do týchto chvíľ veľkým prekvapením, ale na estetický dojem sa história nepýta. Tradične sme doplácali na nepremieňanie proti Portugalsku nevšednému počtu veľkých možností. V 50. minúte sľubný protiútok Slovákov zakončil odpalom zo 45-tich metrov Duda. V 51. minúte obranca Cancela prešiel celé ihrisko a vystrelil; Dúbravka bol na mieste. V 52. minúte z pravej strany dobre pálil Pekarík, ale gólman stál práve na mieste, kde strieľal. V 56. minúte po veľmi peknej akcii dostal vľavo do 16-ky loptu Schranz, ale hodil si ju priďaleko a krížne netrafil bránu.

Jednu z našich čistých šancí mal Lukáš Haraslín. Foto: TASR

Dokonalú prihrávku dostal osamotený Ronaldo, ale niekoľko metrov pred Dúbravkom zle trafil loptu. V snahe o dorážku kopol Dúbravku do hlavy a inkasoval žltú kartu. V 67. minúte pokryl Dúbravka tečovanú strelu Ronalda. V 70. minúte sa opäť zastreľoval rovnaký hráč. V 72. minúte center zo štandardky sprava hlavičkoval Škriniar prudko nad.

Do sľubnej šance sa potom dostával Boženík. Po veľkej chybe Lobotku dostal v 16-ke loptu Ronaldo a Dúbravka jeho jedovatú strelu z gólovej pozície chytil. V závere rozhodca odpustil Portugalcom ďalšiu žltú kartu. V 90. minúte zahrával Bénes štandardku, z ktorej zostrelil otraseného Ronalda. Slováci po celý duel nenašli strelca, a tak napriek dobrej hre prehrali s Portugalskom 0:1.

Dobrý výkon nám k bodom nepomohol, na päty nám dýcha Luxembursko. Foto: FB Reprezentácia Portugalska

Francesco Calzona (tréner Slovenska, zdroj: RTVS): Samozrejme – som veľmi hrdý na chalanov, odovzdali všetko. Je mi len smutno kvôli hráčom, že sme po takom výkone nezískali ani bod. Zápas nám vyšiel aj po taktickej stránke. Teší ma, že Portugalsko i na základe našich výkonov zmenilo rozostavenie. Dostávali sme ho do ťažkostí, muselo veľa behať. Boli sme nachystaní na niečo iné, Portugalsko však zmenilo systém. Hneď, ako sme sa dozvedeli zostavu, urobili sme korekcie  a myslím, že to fungovalo.

Bruno Fernandes (strelec gólu, zdroj: RTVS): Som šťastný; vyhrali sme, čo je najdôležitejšie. Je to dobrý pocit, keď dáte gól, ale najdôležitejšie je, že sme vyhrali. Sme ešte bližšie k majstrovstvám Európy a chceme to naplniť čím skôr. Nikdy nie sme spokojní s tým, aký výkon podáme. Ak chceme niečo dokázať, musíme sa snažiť hrať stále lepšie. Bolo ťažké dostávať sa do priestorov, a to najmä v prvom polčase, preto sme veľmi radi, že sme v ťažkom zápase dosiahli víťazstvo.

Tréner víťazného mužstva Roberto Martínez. Foto: FB Reprezentácia Portugalska

Martin Dúbravka (zdroj: RTVS): Smutný výsledok, lebo sme držali loptu a tvorili sme hru. Oni mali pár šancí a využili to, v čom sú silní: individuálnu kvalitu hráčov v 16-ke.

Lukáš Haraslín (zdroj: RTVS): Dnes sme podali skvelý výkon proti jednému z favoritov v Európe. V niektorých situáciách sme ho prevyšovali. Boli sme blízko k tomu, aby sme získali bod. Za výkon sme si minimálne jeden zaslúžili. Nevyužili sme šance. Žiaľ, trafil som tyčku a hneď z následnej akcie sme dostali gól.

Juraj Kucka (zdroj: RTVS): Hralo sa dobre, odvážne, boli sme vyrovnaným súperom. Oni vedia využiť šance, my sme sa nedokázali presadiť a za to pykáme. Klobúk dole pred chalanmi, ako bojovali.

(foto: TASR)