Prihlásiť sa

Nemecký masochizmus vrcholí

Nemecko prevzalo kontrolu nad nemeckou divíziou Rosnefti Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck. Foto: TASR/AP

Nemecký parlament prijal sporný zákon, ktorý je fakticky predpisom o nútenej inštalácii tepelných čerpadiel v obytných domoch a činžiakoch. Podľa štúdie, ktorú si objednalo ministerstvo hospodárstva, predkladateľ tohto zákona, sa vďaka nemu počas nasledujúcich siedmich rokov nevypustí 39 miliónov ton oxidu uhličitého. Vyzerá to impozantne, lenže taká Čína za jeden deň vypustí 31 miliónov ton CO2, teda aj keby sa naplnil optimistický scenár zelenej štúdie s takmer 40 miliónmi ušetrenými tonami, odčiní Nemecko jeden deň a ráno dňa nasledujúceho dňa prevádzky ríše stredu.

Dosiahnuté to bude pri ohromných nákladoch. Jeden vládny poslanec – energetický expert na jar, keď bol ešte proti zákonu, vyčíslil náklady na 2,4 bilióna eur. Je to porovnateľná suma s celkovým štátnym dlhom, ktorý urobili spolkoví kancelári od Adenauera po Merkelovú. Teraz však viac ako polovicu účtu zaplatia majitelia z vlastného.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami