BRATISLAVA – Slovensko sa zobudilo do povolebného rána, ktoré bude pre niektorých tak trochu povolebnou opicou. Nie však pre SMER-SSD, ktorého členovia si mohli vďaka víťazstvu z plných pľúc zaspievať „Na Kráľovej holi“. Progresívci síce prevalcovali Bratislavu, ale nebude to stačiť.
Ak prezidentka Zuzana Čaputová poverí zložením vlády Roberta Fica, pravdepodobne vznikne koalícia SMER-SSD – Hlas-SD – SNS, keďže SaS odmieta ísť do koalície s OĽANO.
A teraz sa pozrime, ako volila Bratislava, slovenská bašta liberalizmu a progresivizmu.
Podľa očakávania vyhralo Progresívne Slovensko s výsledkom 33,95 percenta. Na druhom mieste skončil SMER-SSD s 17,49 percenta, nasledovaný SaS s 13,77 percenta. Štvrtou stranou v poradí je strana Hlas-SD s 9,36 percenta.
A potom prázdno, pretože koalícia OĽANO – KÚ – Za ľudí by sa do parlamentu s 5,36 percenta nedostala, keďže potrebuje 7 percent. Za bránami parlamentu by zostalo aj KDH so 4,9 percenta, Demokrati so 4,58 percenta a SNS so 4,10 percenta. Ostatné zoskupenia by skončili pod 3 percentami.
Liberálne-progresívny blok teda v Bratislave získal 47,72 percenta hlasov, sociálno-demokratický blok 26,83 percenta. V oboch prípadoch ide o výrazný nárast, ktorý však progresívne-liberálnemu táboru nestačil a v celoslovenskom kontexte urobil z Roberta Fica víťaza volieb.
Pre lepšie pochopenie toho, kam sa Bratislava preferenčne posunula za tri a pol roka si pripomeňme výsledky parlamentných volieb 2020.
Minulé voľby v Bratislave vyhralo OĽANO s 24,25 percenta, nasledované koalíciou PS – SPOLU s 16,22 percenta a SaS s 13,49 percenta. SMER-SSD zaknihoval výsledok 11,54 percenta, Za ľudí 10,04 percenta a Sme rodina 5,61 percenta. KDH s 4,53 percenta a ĽSNS s 4,13 percenta by Bratislavčania do parlamentu nepustili.
PS – SPOLU a SaS teda v roku 2020 dohromady získali takmer 30 percent bratislavských hlasov, dnes je to 47,68 percent a teda takmer 18-percentný nárast.
Keďže SaS dosiahla v roku 2020 takmer totožný výsledok ako teraz, ťahúňom bloku bolo výlučne Progresívne Slovensko, výrazne podporované bratislavským primátorom Matúšom Vallom, ktorý na jeseň minulého roku vyhral komunálne voľby so ziskom 60,2 percenta.
Bratislava tiež zaznamenala obrovský, takmer 29-percentný voličský odklon od strán OĽANO a Za ľudí.
Do akej miery a kam sa tieto hlasy presunuli, prípadne či má SaS naozaj takú stabilnú voličskú základňu, prinesú odpovede odborníkov na prieskumy verejnej mienky a analytikov.
Zrejmé je len, že dva hlavné súperiace tábory „vymazali“ z bratislavskej volebnej mapy akúkoľvek ďalšiu konkurenciu. Uvidíme, či tento trend bude pokračovať tak dlho, aby sa prejavil aj v najbližších komunálnych voľbách. Tri roky sú však dlhá doba a bratislavský volič prelietavý tvor.
V celom Bratislavskom kraji zvíťazili Progresívci so ziskom 31 percent, Ficov SMER-SSD dosiahol zisk 18,54 percenta. Za nimi nasleduje SaS – 12,50 percenta a Hlas-SD s 10,36 percenta. Matovičova koalícia v celom kraji získala 6,17 percenta a KDH 4,90 percenta.
V kraji sa celkovému obrazu vymykol výsledok volieb v územnom obvode Malacky, kde vyhral Ficov SMER-SSD so ziskom 23,95 percenta pred Progresívcami s 21,65 percenta.
V územných obvodoch Pezinok a Senec vyhrali Progresívci pred SMER-SSD.