PREŠOV – Poc i ty na POCITY! Tak znie heslo v poradí 14. ročníka prešovského filmového festivalu POCITY. Týždeň bude plný kvalitných filmov, exkluzívnych predpremiér, sprievodných podujatí či stretnutí s hosťami a filmovými tvorcami.
Festival prinesie precízny výber svetovej a domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami, ale aj s ďalšími formami umenia. Uskutoční sa od 5. do 11. októbra v Kine Scala, v Cinemaxe Novum, v Krajskej galérii, v prešovskej Hvezdárni a planetáriu či v klube Stromoradie.
Niektorí slovenskí režiséri uvedú svoje filmy osobne
Tohtoročný výber filmov je rozdelený do štyroch sekcií: Naše Pocity, Pocity zo sveta, Pocity susedov (PL) a Pocity deťom. V rámci sekcie súčasnej slovenskej kinematografie NAŠE POCITY otvorí festival dokumentárny film Svetloplachosť (2023) režisérskej dvojice Ivan Ostrochovský a Pavol Pekarčík. Film sleduje podoby detstva cez dve ukrajinské deti ukrývajúce sa s rodinami pred bombardovaním v metre zdevastovaného mesta Charkov. Film bol uvedený na festivale v Benátkach v sekcii Giornate degli Autori, v podprograme Special Events, kde získal cenu Europa Cinemas Label. Na festivale Pocity snímku osobne uvedie režisér Pavol Pekarčík.
V rámci slovenskej sekcie sa diváci môžu tešiť aj na osobné stretnutie s režisérom Jarom Vojtekom, ktorý na festivale okrem posledného filmu Turnus (2023) uvedie svoje prvé dve dlhometrážne diela My zdes (2006) a Hranica (2009). Slovenský film zastúpia aj nové dokumentárne filmy Šťastný človek (2023) či Všetci ľudia budú bratia (2023) – filmová reflexia o Alexandrovi Dubčekovi očami Roberta Kirchhoffa, ktorý taktiež príde na festival osobne. „Festival v predpremiére uvedie novú tragikomédiu A máme, čo sme chceli (2023), ktorú nakrútil Prešovčan Michal Kunes Kováč. Režisér už v minulosti uviedol na festivale Pocity svoje krátke filmy a tentoraz spoločne so svojím štábom predstaví divákom svoj dlhometrážny hraný debut. Film sa odohráva na Silvestra roku 1992 a zachytáva príbeh jednej slovenskej rodiny, ktorá sa na prahu vzniku samostatnej republiky musí vyrovnať s vlastnou minulosťou. Herecky sa v ňom predstavia Eva Holubová, Bolek Polívka, Jan Budař, Jana Kovalčíková, Anna Šišková či Daniel Fischer,“ objasňuje Nina Šilanová z POCITY.
Zo svetových festivalov do Prešova
Veľkým lákadlom pre filmových fajnšmekrov sú filmy zo sekcie POCITY ZO SVETA, ktorá divákom umožní vidieť ešte pred distribučnými premiérami a v príjemnej festivalovej atmosfére snímky ocenené na mnohých filmových festivaloch – citlivú modernú romancu Minulé životy (2023) režisérky Celine Song, ocenenú divákmi aj na piešťanskom Medzinárodnom filmovom festivale Cinematik, najnovšiu snímku Karaoke Blues (2023) svojrázneho fínskeho režiséra Akiho Kaurismäkiho, ktorý natočil vlastné okúzľujúce poňatie osudovej romance predchnutej láskou k filmárčine a za ktoré na festivale v Cannes získal Cenu poroty. Cenu za najlepšiu réžiu na festivale v Locarne zas získala ukrajinská režisérka Maryna Vrodová za svoj film Stepne (2023), ktorý vznikal v ukrajinsko-nemecko-poľsko-slovenskej koprodukcii. Filmárka v ňom rozpráva príbeh vidieckeho života vo svojej vlasti, ďaleko od vojny. Snímka Fremont (2023) je zas ľahká komédia o osamelom dievčati z továrne na koláčiky šťastia, ktoré vezme osud do vlastných rúk a napíše trúfalý odkaz do jedného z tisícov koláčikov. Tento film si z MFF Karlovy Vary 2023 odniesol cenu za najlepšiu réžiu pre Babaka Jalaliho. Režisér Justine Triet v strhujúcej dráme Anatómia pádu (2023) postupne až na dreň rozkladá vzťah ústredného páru a stavia publikum pred otázku, ako by obstál ich vlastný vzťah, ak by momenty súkromného pekla boli podrobené skúmavému zraku verejnosti. Režisér získal za film Zlatú palmu na tohtoročnom festivale v Cannes.
Intenzívne pocity v divákoch určite vyvolajú aj snímky zo sekcie POCITY SUSEDOV (PL), ktorá okrem výberu krátkometrážnych poľských filmov z MFF Febiofest prinesie do Prešova drámu nakrútenú podľa skutočného príbehu umelca Daniela Rycharského Strachy v nás (2021). Film vyniká vysokou mierou autenticity, s ktorou upozorňuje na bolestivé aktuálne témy. Rovnako autentický je aj suverénny debut Damiana Kocura Chlieb a soľ (2023), ktorý pripomína presne zahranú filmovú partitúru. Ide o úspornú, pritom prenikavú generačnú výpoveď i drámu o tom, aké je to, vrátiť sa domov a byť tam sám sebe cudzincom. Tragikomická dokumentárna snímka Záložňa (2022) na príklade jednej až absurdne rozmanitej záložne tematizuje socioekonomické problémy poľského pohraničia od chudoby, nedostatku pracovných miest až po alkoholizmus a domáce násilie.
Nezabudne sa ani na deti
Sekcia Pocity deťom ponúkne najmladšiemu publiku krásny animovaný príbeh Yuku a himalájsky kvet (2022) o malej myške, ktorá sa rozhodne nájsť legendárnu himalájsku kvetinu. Poetický a zábavný príbeh citlivo spracováva tému vyrovnávania sa so smrťou našich blízkych a je vhodný aj pre najmenšie deti.
Program festivalu, ako aj ďalšie informácie nájdete na stránke: pocityfilm.sk