PREŠOV – Situácia sa nezlepšila. Začiatkom júla bol v okrese Prešov evidovaný prvý prípad žltačky typu A. Dnes je na infekčnom oddelení Prešovskej Fakultnej nemocnice hospitalizovaných už 79 pacientov a podľa riaditeľa nemocnice chorých stále pribúda.
Ešte koncom augusta bolo v nemocnici 30 pacientov s týmto infekčným ochorením. Po mesiaci je počet dvojnásobný a infikovaných stále pribúda. Podľa riaditeľa prešovskej Fakultnej nemocnice J. A. Reimana Ľubomíra Šarníka situáciu personálne aj kapacitne zatiaľ zvládajú.
Ohrozené skupiny sú deti a mladiství
Vírusovú hepatitídu typu A (VHA) v lete spozorovali v obciach Červenica, Lesíček, Tuhrina a tiež v časti mesta Prešov. Regionálny úrad verejného zdravotníctva tak nariadil opatrenia na predchádzanie vzniku a šírenia prenosných ochorení.
Fyzické osoby s trvalým pobytom v obciach Tuhrina a Červenica vo veku od jedného do pätnásteho roku sa museli podrobiť lekárskemu dohľadu a aktívnej imunizácii. Hygienici zároveň vydali zákaz organizovať a usporadúvať v obciach hromadné podujatia. Úrad začiatkom septembra upozornil na výskyt ochorenia a nutnosť dezinfekcie priestorov vedenia Slovenskej pošty, škôl či autobusového dopravcu. Zároveň oboznámil predstaviteľov miestnej samosprávy s potrebou informovania občanov o ochorení VHA a jeho prevencii pomocou letákov, prípadne miestneho rozhlasu.
Čo je hepatitída typu A?
Hepatitída typu A je prenosné ochorenie, ktorého pôvodcom je vírus hepatitídy A. Je známa ako tzv. choroba špinavých rúk. U človeka spôsobuje vírusový zápal pečene. Vírus hepatitídy A sa najčastejšie prenáša priamym kontaktom, t. j. špinavými rukami, obyčajne pri nedodržaní zásad osobnej hygieny (zvlášť pri nedostatočnom umývaní rúk po toalete a pred jedlom), pri tesnom kontakte, hlavne v rodinách a v detských kolektívoch, alebo nepriamo kontaminovanou vodou a potravinami. Tento vírus je značne odolný proti vplyvom vonkajšieho prostredia. Choroba sa začína príznakmi pripomínajúcimi chrípku a gastrointestinálne príznaky spojené s bolesťou brucha, kĺbov, celkovou nevoľnosťou, zvýšenou teplotou, prítomný býva i tmavý moč. O niekoľko dní sa u väčšiny chorých zjaví žltačka – ikterus. Zdrojom nákazy sú infikovaný človek v infekčnom štádiu ochorenia, kontaminovaná voda a potraviny. Inkubačná doba ochorenia (čas od vniknutia vírusu do organizmu až po výskyt prvých príznakov) je 15 – 50 dní.