Slovenské múzeum máp pri B. Bystrici obohatilo svoju expozíciu o unikátne kúsky

BANSKÁ BYSTRICA – Obohatili svoju zbierku. Slovenské múzeum máp v Kynceľovej pri Banskej Bystrici práve rozšírilo svoju expozíciu o nové, neobyčajné kúsky. Tie nielen oživujú históriu Rakúsko–Uhorska, ale mapujú aj vývoj techník používaných v kartografii počas uplynulého storočia.

mapy-kolaz Táto tematická výstava sa nesie v duchu mapovania Rakúsko-Uhorska, Čiech, Sliezska a Moravy. Foto: SMM

Slovenské múzeum máp, jediné svojho druhu na Slovensku, si od svojho otvorenia v roku 2018 vybudovalo silnú pozíciu medzi milovníkmi máp a kartografie. Táto štvrtá tematická výstava sa nesie v duchu mapovania Rakúsko-Uhorska, Čiech, Sliezska a Moravy.

„Návštevníci sa môžu tešiť na staré mapy Uhorského kráľovstva a uhorských stolíc vytvorené autormi, ako sú Samuel Mikovíni, Abraham Ortelius, Gerhard Mercato či Vincenzo Coronelli,“ uviedla Kristína Krupová, kurátorka výstavy. „Mnohé z nich sú stovky rokov staré a zaujímavé nielen kvôli svojmu historickému kontextu, ale aj osobitým detailom. Nové kúsky v expozícii poskytujú neoceniteľný pohľad na vývoj mapovania a na to, ako sa menili naše pohľady na svet,“ vysvetlila Krupová.

Podľa Krupovej najzaujímavejší kúsok, ktorým doplnili do už prebiehajúcu výstavu, je veľmi vzácna kniha Mateja Bela z roku 1723. Je to akýsi predskokan jeho slávnych Notícií. Uprostred knihy sa nachádza vzácne mapové dielo Samuela Mikovíniho – mapa Demänovskej jaskyne.