Najpestrejšie sfarbenému dravcovi sa na Slovensku darí

BANSKÁ BYSTRICA – Pred dekádou na Slovensku nehniezdil ani jediný pár sokola kobcovitého, počas uplynulého leta ochranári napočítali 20 párov a 46 mláďat. Ide tak o tretiu najúspešnejšiu sezónu za takmer 20 rokov monitoringu.

sokol K zvyšovaniu populácie tohto dravca na Slovensku prispievajú dostatok potravy, priaznivé počasie, ale tiež ich ochrana. Foto: ŠOP SR.

K zvyšovaniu populácie najpestrejšie sfarbeného dravca na Slovensku prispievajú dostatok potravy, priaznivé počasie, ale tiež opatrenia štátnych ochranárov a občianskych aktivistov. Zlepšiť podmienky hniezdnej populácie pomôže aj pred zopár dňami schválený Program záchrany sokola kobcovitého na obdobie rokov 2024 – 2028.

„Kľúčovým aspektom ochrany bude zabezpečenie a udržanie vhodných topických a trofických podmienok na hniezdiskách pre podporu kontinuity hniezdenia. Veríme, že realizáciou opatrení sa nám podarí zachovať hniezdnu populáciu tohto dravčieho fešáka a zachovať ho ako klenot a súčasť autochtónnej fauny Slovenska,“ vysvetlila Andrea Lešová, zoologička Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky.

Ikonický druh spomedzi sokolov, známy aj ako sokol červenonohý, patrí medzi nezameniteľné druhy vďaka svojim oranžovo–červeným nohám. Patrí k sťahovavým druhom, každoročne má pred sebou náročnú migráciu do zimovísk v Afrike, ktoré sú vzdialené vzdušnou čiarou približne 9-tisíc kilometrov. Radíme ho k typickým stepným druhom.

V podmienkach Slovenska obýva predovšetkým nížinnú mozaikovitú poľnohospodársku krajinu so stepným charakterom. Loví  nielen hmyz, ale predovšetkým hraboše či myši, ktoré spôsobujú poľnohospodárom nemalé škody na ich úrode.